REKLAMA

Zakończyła się inwentaryzacja budynków, które mogą służyć za schrony. Ile takich miejsc jest na naszym terenie?

KK | KK
Zakończyła się inwentaryzacja budynków, które mogą służyć za schrony. Ile takich miejsc jest na naszym terenie?
Ile w powiecie oleśnickim jest miejsc, w których można się schronić w razie zagrożenia?
REKLAMA

Państwowa Straż Pożarna podczas ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności zinwentaryzowała 234.735 obiektów budowlanych tego typu na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób.

– W Oleśnicy nie ma schronów spełniających współczesne wymogi, stare budowle, które kiedyś były schronami, dziś nie mogłyby już pełnić takiej roli – mówi Joanna Jarosiewicz, skarbnik miasta. – Państwowa Straż Pożarna wykazała 796 lokalizacji MDS na terenie Oleśnicy, które mogą pomieścić więcej osób niż liczba mieszkańców miasta. Są to głownie piwnice budynków mieszkalnych oraz podziemne garaże.

Jak to wygląda w innych gminach? Bardzo podobnie. Do aplikacji trafiły miejsca, które nie są schronami, ale w razie zagrożenia mogą służyć jako miejsca doraźnego ukrycia. W gminie Oleśnica znajdują się one np. w poniemieckich budynkach takich jak ten, w którym znajduje się Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica.

Na podstawie inwentaryzacji Straży Pożarnej opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem KLIKNIJ, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA