REKLAMA

Pałac rodziny Hoffmanów w Dalborowicach ma nowych właścicieli

Red | Red
Pałac rodziny Hoffmanów w Dalborowicach ma nowych właścicieli
Pałac w Dalborowicach był siedzibą ziemiańską rodziny Hoffmann. FOT. FB JOANNY LAMPARSKIEJ
Niezwykłe miejsce na mapie powiatu oleśnickiego ma nowych właścicieli.
REKLAMA

– Nasz pałac, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, przez wiele lat był świadkiem historii i centrum życia społecznego. Był siedzibą ziemiańską rodziny Hoffmann. Wybudowany w stylu eklektycznym, czyli łączącym elementy architektoniczne nawiązujące do wcześniejszych epok w historii – to opis, który znajdujemy w mediach społecznościowych pałacu w Dalborowicach.

Kilka dni temu z właścicielami obiektu spotkała się dziennikarka, podróżniczka i pisarka Joanna Lamparska. – Cudna rodzina, która postawiła na marzenia, bo pałac i folwark wymagają sporo opiekuńczości, zabytek jest urokliwy i ma wiele tajemnic, w bonusie park i błyszcząca w słońcu wstążka rzeki – relacjonuje dziennikarka. – Gospodarze przeprowadzili się na Dolny Śląsk z centralnej Polski, tam znali wszystko, tu wszystko okazało się nowe. I na nowym właśnie przygotowują przypałacową agroturystykę, oczyszczają i porządkują teren, zostawiają tu swoją historię.

Te informacje skomentował też Edmund Goś, lokalny pasjonat historii. – Nastąpiły dobre czasy dla pałacu i życzę nowym właścicielom samozaparcia i niezłomności w dążeniu do przywrócenia budowli oraz otoczenia do normalności – napisał.

Historia Pałacu w Dalborowicach

W Dalborowicach istnieją dwa zespoły dworskie i folwark. Zespoły dworskie usytuowane przy głównej drodze, odległe od siebie o ok 500 m; każdy składa się z zespołu zabudowań gospodarczych i parku; niegdyś w obu istniały siedziby właścicieli dóbr; obecnie pałac zachowany jest tylko w zespole południowym położonym w centrum wsi, przylegającym do zachodniej krawędzi drogi. Park zajmuje teren w przybliżeniu prostokątny, od południa przylega do niego podwórze gospodarcze.

Pałac stoi w centrum parku bliżej jego południowej krawędzi, z dala od drogi, do której ustawiony jest wschodnią elewacją krótszą; główną elewacją zwrócony jest na południe, czyli w kierunku podwórza, które obecnie całkowicie oddzielone jest od parku ogrodzeniem; pomiędzy pałacem, a ogrodzeniem podwórza istnieje gazon (w przybliżeniu – kolisty), wokół którego istnieje droga wewnętrzna, a przed pałacem- podjazd.

zdjęcia: FB Joanny Lamparskiej/FB Pałac w Dalborowicach

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA