Oleśnica pamięta o 81. rocznicy zakończenia wojny. Uroczystości pod Pomnikiem Orła Białego

Red | Red
Oleśnica pamięta o 81. rocznicy zakończenia wojny. Uroczystości pod Pomnikiem Orła Białego
Dzisiaj na cmentarzu w Oleśnicy odbyły się uroczystości związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej. FOT. UMO
Dziś przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa. Dokładnie o godzinie 13 na cmentarzu komunalnym w Oleśnicy oddano hołd ofiarom II wojny światowej oraz bohaterom, którzy walczyli o wolność Europy.

Uroczystość zorganizowano w 81. rocznicę zakończenia najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. Na wspólne upamiętnienie ofiar zaprosił płk Lucjan Ławniczek, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego im. Ziemi Oleśnickiej.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Garnizonu Oleśnica, członkowie związków kombatanckich oraz lokalni samorządowcy. Wśród obecnych byli m.in. przewodniczący Rady Powiatu Oleśnickiego Jan Bronś oraz przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy Aleksander Chrzanowski. Wartę honorową pod pomnikiem tradycyjnie wystawił 82. Oleśnicki Batalion Ewakuacji Sprzętu.

Po odegraniu hymnu państwowego i powitaniu gości przez płk. Ławniczka, głos zabrał Jan Bronś. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o wszystkich – zarówno żołnierzach, jak i cywilach – których historie budują naszą tożsamość. – Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski i Europy. Pamiętamy o bohaterach z podręczników i tych, których historie zachowały rodzinne wspomnienia – mówił Jan Bronś, dodając, że dzisiejsza rocznica to nie tylko historia. – To ważny dzień refleksji nad ceną pokoju i bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać szczególnie dziś, gdy tak wyraźnie widzimy, że pokój nie jest dany raz na zawsze.

Udostępnij:
REKLAMA