O właściwościach oleśnickiej kranówki pisaliśmy pod koniec czerwca. Także przed wakacjami radny Paweł Leszczyłowski przedstawił pomysł promocji hasła "Pij wodę z kranu". Czy miasto wcieli projekt w życie?
– Przeprowadzenie takiej akcji jest słuszne – przyznaje burmistrz Jan Bronś, który podkreśla jednak, że dla jej wiarygodności niezbędne jest stanowisko w zakresie wpływu stanu sieci wodociągowej w mieście na zachowanie jakości wody,która – co podkreśla burmistrz – jest doskonała „na wyjściu” ze stacji uzdatniania wody natomiast niekoniecznie tak samo dobra po dotarciu do odbiorców, czyli do kranów mieszkańców, po przepłynięciu przez rozległy system sieci wodociągowej.
Miasto poprosiło o stanowiska w tej sprawie zarówno sanepid, jak i Miejską Gospodarkę Komunalną w Oleśnicy. – Poinformujemy o otrzymanych opiniach i ostatecznej decyzji w sprawie kampanii – mówi Bronś.
Woda, którą piją oleśniczanie badana jest w trakcie każdego miesiąca od kilku do kilkunastu razy. – W czerwcu otrzymywaliśmy informację o badaniach prowadzonych przez Miejską Gospodarkę Komunalną aż jedenaście razy – mówiła nam w czerwcu Urszula Kozioł, dyrektor oleśnickiego sanepidu. – Za każdym razem badania były idealne. Zarówno pod względem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym. Oleśnicka woda jest naprawdę bardzo dobra jakościowo.
Badania, co podkreśla pani dyrektor, prowadzone są zarówno w stacjach uzdatniania wody przy ul. Ciepłej, Brzozowej i Dobroszyckiej, jak i w wybranych punktach na terenie miasta. – Na przykład w szpitalu, czy na stacji paliw – mówi.
Miasto zaopatrywane jest w wodę z dwunastu studzien ujmujących wody podziemne znajdujące się w Boguszycach, Smardzowie, Dąbrowie Oleśnickiej i Oleśnicy. Miejska Gospodarka Komunalna dostarcza wodę oleśniczanom oraz w niewielkim zakresie mieszkańcom gminy Oleśnicy (Bystre, Spalice, Nieciszów). Jakość wody uzdatnionej wprowadzanej do sieci wodociągowej oraz w wytypowanych punktach poboru na terenie miasta kontrolowana jest przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Oleśnicy, natomiast Miejska Gospodarka Komunalna prowadzi tzw. monitoring wewnętrzny jakości wody, a pobory prób i analizy na zlecenie wykonują akredytowane laboratoria zewnętrzne.