Wracamy do sprawy płyt, które znajdują się w oleśnickim lapidarium. Nagłośnił ją kilka miesięcy temu pasjonat historii Oleśnicy Remigiusz Szczuraszek. Interpelację w tej sprawie złożył też radny Rafał Zahorski. Jaki jest efekt tych interwencji?
Przypomnijmy, Remigiusz Szczuraszek apelował, aby znalezione w 2019 roku, podczas remontu odcinka muru obronnego przy ul. Sinapiusa dwie historyczne płyty, zostały zabrane z lapidarium znajdującym się w parku przy ul. Klonowej. – Niestety moim zdaniem jest to nietrafiona lokalizacja. Ze względu na to, że są one zrobione z piaskowca to warunki atmosferyczne od deszczu po śnieg i lód, mogą degradować te płyty, które z czasem zostaną całkiem zniszczone. Dlatego powinny trafić albo do Domu Spotkań z Historią albo do samego ratusza, by cieszyć oko wraz z pozostałymi płytami – podkreślał Szczuraszek.
W sprawie interweniował też radny Rafał Zahorski, który także zaapelował o przeniesienie historycznych płyt. Co odpowiedzieli urzędnicy? Zapewnili oni, że stan wszystkich płyt umieszczonych w lapidarium jest pod stałą kontrolą techniczną. – Od czasu wykonania lapidarium nie stwierdzono zmiany stanu tych płyt, ani ich uszkodzenia – podkreślono w odpowiedzi do radnego. – Niemniej wystąpiliśmy do zarządcy Zamku Książąt Oleśnickich oraz Bazyliki Mniejszej z prośbą o podjęcie działań mających na celu przeniesienie tych dwóch płyt do zamku lub bazyliki.
Ewentualne przeniesienie tych dwóch płyt do ratusza byłoby możliwe – jak podkreślają urzędnicy – dopiero podczas kolejnego remontu tego obiektu i uzyskaniu zgody konserwatora zabytków. Przed zimą płyty mają być zaimpregnowane.
Niewykluczone. Na interpelację radnego odpowiedziała, z upoważnienia ks. Mieczysława Janczyszyna, Fundacja Kachny. – Proponuję przenieść tablice do Mauzoleum Wirtembergów znajdującego się w oleśnickiej bazylice – czytamy w odpowiedzi Fundacji. – Przeniesienie tablic zapewni im bezpieczeństwo przed zjawiskami atmosferycznymi i losowymi wydarzeniami. Ponadto znajdą się one w przestrzeni odwiedzanej przez turystów pod stałym nadzorem przewodnika, a Mauzoleum Wirtembergów będzie idealnym miejscem szczególnie dla płyty z tekstem dotyczącym Sylwiusza Nimroda. To właśnie w tym miejscu znajduje się odrestaurowany sarkofag księcia. Połączenie tych dwóch elementów historycznych w znaczny sposób wzbogaci opowieść o dokonaniach Nimroda.