Cięcia na rehabilitacji, rozbudowa oddziału paliatywnego w sycowskim szpitalu

Red | Red
Cięcia na rehabilitacji, rozbudowa oddziału paliatywnego w sycowskim szpitalu
Dzisiaj odbyła się sesja Rady Powiatu Oleśnickiego, podczas której uwaga radnych skupiła się głównie na kondycji finansowej Powiatowego Zespołu Szpitali. Kluczowym punktem obrad było sprawozdanie za rok 2025, które zaprezentowała dyrektor placówki Agnieszka Cholewińska.

Jeszcze przed właściwym rozpoczęciem debaty radny Tomasz Kołaciński zaapelował do zebranych, by temat służby zdrowia pozostał całkowicie poza sferą politycznych sporów. To wystąpienie z niemałym zdziwieniem przyjęła radna Renata Wojciechowska (PiS). – Jeszcze nie rozpoczęliśmy dyskusji, a już pojawia się głos o tym, jaka ona powinna być – skwitowała krótko.

Kiedy ostatecznie przeszto do konkretów, okazało się, że największym wyzwaniem dla szpitala pozostaje funkcjonowanie oddziałów zlokalizowanych w Sycowie.

O ich przyszłość mocno martwi się właśnie radna Wojciechowska, która wprost wyraziła swoje zaniepokojenie. Zwróciła ona uwagę na systematyczne obcinanie kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia i podzieliła się obawami, że w dłuższej perspektywie taka polityka może doprowadzić do stopniowego zamykania oddziałów rehabilitacyjnych.

Odpowiedź dyrektor Cholewińskiej nie pozostawiła złudzeń. Szefowa placówki szczerze przyznała, że aktualnie nie ma absolutnie żadnych szans na pozyskanie dodatkowych 3 milionów złotych z tytułu tzw. nadwykonań. Sytuacja jest o tyle paradoksalna, że NFZ w pełni potwierdza zasadność i ogromną potrzebę realizacji świadczeń rehabilitacyjnych, jednak jednocześnie rozkłada ręce, zasłaniając się całkowitym brakiem środków.

Dyrektor odniosła się również bezpośrednio do obaw o przyszłość sycowskich placówek. – Nawet przy obecnych kontraktach jesteśmy zmuszeni zmniejszać liczbę łóżek, ale nie przewidujemy likwidacji oddziałów – zapewniła Agnieszka Cholewińska, dodając, że zmiany organizacyjne są nieuniknione, a już w czerwcu oba oddziały rehabilitacji w Sycowie będą funkcjonowały na jednej przestrzeni.

Z kolei na oddziale paliatywnym nastąpi znaczące powiększenie bazy, gdyż liczba łóżek zostanie zwiększona z 35 do 60.

Udostępnij:
REKLAMA