Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza do udziału w warsztatach sensoryczno-muzycznych dla dzieci Sensolele Baby.
Grupa I dla dzieci do 9 miesiąca życia i grupa II dla dzieci od 10 do 18 miesiąca życia prowadzonych przez Milenę Wojciechowską – Pabin, terapeutkę, pedagożkę i diagnostę w metodach neurorozwojowych.
Zajęcia odbędą się w czwartki (od października)w godzinach 9:30 – 10:00 oraz 10:30-11:00 w pracowni muzycznej MOKiS.
Na zajęcia obowiązują zapisy poprzez formularz online.
Sensolele Baby powstały z myślą o najmłodszych dzieciach. Ich głównym celem jest wspieranie bazowych systemów sensorycznych niemowląt i małych dzieci, a także zainspirowania rodziców do wspólnych zabaw w domu.
Sensolelki to połączenie wielu metod opierających się na wiedzy o rozwoju dziecka, okresach sensytywnych, a także procesach poznawczych.
Metody i narzędzia, które stanowią fundament Sensolele to aspekty dziedzin naukowych związane z neurorozwojem dziecka. Między innymi – integracja sensoryczna czy psychomotoryka.
Program osadzony jest na sposobie doświadczenia świata przez zmysły w obecności rodziców, czyli w bezpiecznej przestrzeni.
Wspólne muzykowanie niesie korzyści poznawcze, emocjonalne, wspierające motorykę małą i dużą dziecka, a także albo przede wszystkim wspierające więź z rodzicem.
Poprzez aktywną percepcję na aktywności związane z muzyką, dzieci stają się wrażliwe na otaczające ich dźwięki. Co ważne, nie musimy dziecka zmuszać do aktywnego udziału w zajęciach – bierna aktywność dziecka to również zbieranie sensorycznych doświadczeń, które przyczyniają się do otwartości na kolejne nowe eksperiencje. W końcu dzieci najlepiej uczą się poprze naśladowanie oraz kontrast.
Podczas muzykowania korzystamy z prostych kanonów, wartościowej, muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej. Inspiruje się teorią Edwina Eliasa Gordona, muzykoterapią w podejściu Nordoff&Robbins, a także Polskich twórców wartościowej muzyki tj. Pomelody.
Zajęcia współtworzą rodzice dzieci, dzięki czemu zajęcia pozytywnie wpływają na budowanie relacji, a także kreatywność i ekspresję rodzicielską.
Każde dziecko rodzi się z ogromnym potencjałem rozwojowym, również muzycznym. Poprzez swobodne muzykowanie dziecko rozwija swoje umiejętności poznawcze.