Powiat Oleśnicki w koalicji samorządów na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego

Dzięki inicjatywie Zarządu, Powiat Oleśnicki przystąpił do koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dziś w starostwie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji współpracy pomiędzy wicemarszałkiem dolnośląskim Marcinem Krzyżanowskim a starostą oleśnickim Sławomirem Kapicą. W wydarzeniu uczestniczył również wicestarosta Stanisław Stępień oraz p.o. dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali Przemysław Magiera.
Za promocję programu i za skierowanie zaproszenia do Powiatu Oleśnickiego marszałkowi oficjalnie podziękował wicestarosta Stanisław Stępień, słowa wdzięczności kierując również do dyrektora szpitala, który przyjął na siebie obowiązek organizacyjny związany z tym przedsięwzięciem. Z kolei sam Marcin Krzyżanowski z radością przyjął fakt, że do koalicji przystąpił powiat położony tak blisko Wrocławia i że dzięki temu zacieśni się współpraca pomiędzy oleśnickim szpitalem a Dolnośląskim Centrum Onkologii. – Jesteście już 18 samorządem, który podpisał porozumienie – dodał wicemarszałek. – Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku przyjadę do państwa z kolejnym programem profilaktycznym – uchylił rąbka tajemnicy.
Zachęta do kolonoskopii
Z aktywnej działalności na rzecz profilaktyki zdrowia znany jest dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii dr hab. Adam Maciejczyk, z którym rozmawialiśmy telefonicznie tuż po podpisaniu deklaracji przez wicemarszałka i starostę. Gratulując Powiatowi Oleśnickiemu przystąpienia do koalicji, Adam Maciejczyk zwrócił uwagę na fakt, że badania na krew utajoną w kale nie są alternatywą dla kolonoskopii. – Szukamy dodatkowego czynnika zachęcającego ludzi do badań przesiewowych przy użyciu kolonoskopii i tak należy interpretować projekt, który koordynujemy – wyjaśnia i prosi, aby podkreślić: – Nigdy nie mówiliśmy, że te badania są zamiast kolonoskopii. To badania dla tych, których do kolonoskopii jest najtrudniej przekonać.
U 11% wynik pozytywny
Celem współpracy będzie realizacja programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn” na rzecz mieszkańców powiatu oleśnickiego. Program obejmuje swoim zasięgiem cały obszar Dolnego Śląska, a koordynatorem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. U 11% dotychczas zbadanych w gminach pod Wrocławiem wynik był pozytywny, który kwalifikował pacjenta do badania kolonoskopowego.
Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest ilościowe oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię.
Jaka procedura
– pacjent zgłasza się do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, do rejestracji znajdującej się na parterze, gdzie otrzyma ankietę, zestaw do samodzielnego pobrania próbki kału i wszystkie potrzebne informacje
– wypełnioną ankietę i próbkę pacjent oddaje w rejestracji szpitala od poniedziałku do środy, w godzinach 8.00-15.00
– o wyniku badania pacjent informowany będzie telefonicznie
– wszelkie informacje udzielane są w rejestracji szpitala pod numerem 71 77 67 300
Dla kogo
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
– osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
– osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
– osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną
/źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy/