REKLAMA

Nasza Czytelniczka spotkała się oko w oko z wilkiem: „Sama do lasu już nie pójdę”

Red | Red
Nasza Czytelniczka spotkała się oko w oko z wilkiem: „Sama do lasu już nie pójdę”
REKLAMA

Nasza Czytelniczka od lat zbiera jagody w lasach w pobliżu Miodar. – Po tym, co mnie ostatnio spotkała, szybko sama do lasu nie pójdę – mówi.

Oleśniczanka od lat ma swoje miejsca w lesie niedaleko Miodar. Zbiera tam jagody. W lesie, zazwyczaj, jest sama. – Nigdy nie miałam problemu, żeby jechać na jagody sama, ale teraz muszę z tych wyjazdów zrezygnować – mówi. Kilka dni temu kobieta natknęła się w lesie na dwa wilki. – Stały na odległość 3-4 metrów ode mnie – mówi. – Nie wiem, jakby się to nie skończyło, gdyby nie mężczyzna, który zauważył zwierzęta i skutecznie, głośno krzycząc, odstraszył je.

To nie pierwsza taka relacja osób, które wybierają się na jagody, grzyby lub spacer w okolice Miodar i tzw. twardogórskich lasów. Czy powinniśmy bać się wilków, gdy te staną na naszej drodze?

– Wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich – wyjaśniają leśnicy z oleśnickiego Nadleśnictwa.

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

• Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

• Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Więcej informacji na temat wilków, sposobach ochrony inwentarza, odszkodowaniach od szkód powodowanych przez te drapieżniki oraz o narastającym problemie kłusownictwa na wilkach można tutaj znaleźć.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA