Publikujemy list otwarty Małgorzaty Lipskiej i prof. dra. hab. Dariusza Tarnawskiego.
Jako pierwotni inicjatorzy objęcia ochroną pomnikową dębu szypułkowego przy ul. Spacerowej w Oleśnicy zwanego Dębem Jegrów, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania za ponowne podjęcie tematu kierujemy do Pani Joanny Głodek, specjalistki ds. ochrony przyrody w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dziękujemy za współpracę i promocję Panu Wiesławowi Mazurkiewiczowi, oleśnickiemu fotografowi, przyrodnikowi i pasjonatowi historii. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni ogromnym poparciem dla tego projektu ze strony mieszkańców Oleśnicy, którzy spontanicznie zaczęli dołączać do projektu.
Wszyscy oddający głosy mogą czuć się współtwórcami – to Wasz pomnik! Na gorące podziękowania zasługuje autor petycji, znany społecznik i ekolog, Pan Maciej Matusiak a także zbierający podpisy w tych bardzo trudnych, pandemicznych, grudniowych warunkach. Podziękowania otrzymują: Pani Laura Kwoczała, Pani Sylwia Urbanek i Pan Mirosław Płaczkowski.
Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania młodych oleśniczan: wspomnianej już Pani Laury Kwoczały oraz Młodzieżowej Rady Miasta Oleśnicy, która wystosowała apel do burmistrza Miasta Oleśnicy z prośbą o zmianę stanowiska. Odpowiedź była pozytywna! To była przełomowa decyzja, Panie Burmistrzu! Składamy podziękowania na ręce Burmistrza Miasta Oleśnicy Pana Jan Bronsia za postawę otwartą na dialog. Dialog ma sens! Zmiana stanowiska świadczy o woli wsłuchiwania się w głos mieszkańców. To cenna postawa i cieszy, że dialog pomiędzy administracją miasta a mieszkańcami podjęty w ubiegłej kadencji samorządu trwa nadal.
Projekt „Dąb Jegrów” wyzwolił w oleśniczanach nieznane nam pokłady energii. Jesteśmy pod wrażeniem postaw prezentowanych w komentarzach pod petycją. Doceniamy zaangażowanie płynące z każdej strony. Podziwiamy wszystkie inicjatywy, które tak idealnie wpisywały się w narrację starań o zmianę i przyciągały uwagę lokalnych mediów.
Panie Wiesławie, Panie Macieju, to była świetna promocja! Projekt „Dąb Jegrów” stworzył nową jakość w lokalnej społeczności. Okazuje się, że jesteśmy w stanie podążać w jednym kierunku w sprawie lokalnej przyszłości, mając często zupełnie inne poglądy w sprawach ogólnopolskich. To sytuacja idealna dla dalszego dobrego rozwoju naszego miasta. Ekologia jest platformą porozumienia a zielone miasto Oleśnica – celem.
Ze smutkiem przyjmujemy, że w lokalnych i społecznościowych mediach pojawiają się informacje pełne wojennej retoryki. Mnożą się kolejne projekty uchwał o ustanowienie pomnika przyrody, tak jakby ten opracowany przez Joannę Głodek z zespołem oraz skonsultowany w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu był nieodpowiedni. To mnożenie bytów ponad miarę przyczynia się do konfliktowej sytuacji i do ustanawiania ochrony dla dębu na siłę. Nie o to chodzi. Dąb Jegrów jest świadkiem kruchości władzy opartej na sile. Losy pomnika stojącego do niedawna przy jego pniu są dowodem, że wszelka władza utrwalana poprzez przemoc budzi odrazę a zwycięstwo uzyskane poprzez presję jest pozorne. Nie chcemy pozorów zgody.
Nie jest dla nas istotne, czyj podpis widnieje na projekcie uchwały, jednak mając na celu zgodną ochronę dębu przez wszystkie zainteresowane strony, postulujemy: poprzyjmy projekt uchwały autorstwa Joanny Głodek z zespołem. W naszej ocenie, podobnie jak w ocenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która ten projekt już konsultowała, zapewni on należytą ochronę na wiele lat. Jeżeli nie ma zgody władz Powiatu Oleśnickiego na strefę ochrony rozciągającą się na ich teren, zaakceptujmy strefę nieco mniejszą, ale nadal nie odbiegającą od standardów właściwych dla pomnikowych drzew.
Wnioskodawczyni Pani Joanna Głodek jest otwarta na dialog. Cieszymy się z decyzji o wycofaniu terenu z Dębem Jegrów z planu sprzedaży. Będziemy żyć nadzieją, że nie ulegnie ona zmianie. Teren bowiem nadal jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-usługową a na zieleń urządzoną – jedynie w wąskim 10-metrowym pasie wzdłuż ul. Spacerowej nie obejmującym Dębu Jegrów. Jeśli moglibyśmy o cokolwiek prosić, to o zmianę przeznaczenia działki gruntu nr 3/5, obręb Oleśnica, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w planie miejscowym na zieleń urządzoną. Prace nad tymi dokumentami są w toku. Cieszmy się poparciem społecznym, jakie ten dąb zgromadził i niech ta pozytywna energia nas nadal łączy! Zwracamy się z apelem do Przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy Pana Aleksandra Chrzanowskiego, aby – celem uniknięcia dalszych sporów – podjął się mediacji pomiędzy wnioskodawcami: Joanną Głodek, Wiesławem Mazurkiewiczem, burmistrzem Janem Bronsiem oraz innymi autorami projektów uchwał dotyczących Dębu Jegrów i wysłał do oficjalnego, wymaganego prawem, uzgodnienia w RDOŚ we Wrocławiu projekt uchwały uzgodniony w toku dyskusji.
Niech to od początku do końca będzie projekt mieszkańców. 436 osób zagłosowało już „za”. Cieszymy się, że Pan Burmistrz Jan Bronś dołączył do tego grona. Liczymy teraz na poparcie Rady Miasta Oleśnicy. Niech to będzie projekt uchwały, który łączy a nie dzieli.
Z poważaniem,
Małgorzata Lipska
prof. dr hab. Dariusz Tarnawski