REKLAMA

W oleśnickim zamku otwarto, po renowacji, komnatę księżnej Zofii

Red | Red
W oleśnickim zamku otwarto, po renowacji, komnatę księżnej Zofii
REKLAMA

W oleśnickim zamku zaprezentowano dzisiaj wyremontowaną komnatę księżnej Zofii Mecklenburg-Gustrow.

Zofia była żoną księcia Christiana Ulryka.  – Nie wybudował on pałacu dla księżnej Zofii, lecz w 1700-1702 r. zaczyna przekształcać zamek oleśnicki w pałac – przypomina Marek Nienałtowski, pasjonat historii Oleśnicy. Całe pierwsze piętro południowego skrzydła przeznaczył na komnaty księżnej. Odnowiono je w stylu barokowym. Sufity sal ozdobiono dekoracją stiukową przedstawiającą sceny mitologiczne. W największej, zwanej komnatą Zofii, umieszczono także kominek, zwieńczony medalionem ją przedstawiającym. – Być może wtedy dopiero księżna Zofia sprowadziła się do zamku oleśnickiego – przypuszcza pan Marek, podkreślając, że księżna tylko dwa lata korzystała z tych komnat. Po śmierci męża w 1704 r. jej siedzibą wdowią stał się pałacyk w Zbytowej, gdzie mieszkała do śmierci w 1738 r.

Komnaty te prawdopodobnie były odnawiane ok. 1750 r., 1793 r. i na pewno w latach 1891-1904. Być może odnowiono je także podczas przystosowania zamku dla potrzeb szkoły ZHP (1965-1975). Ostatnio sufit tej komnaty został zalany wodą z pękniętej rury i za wypłacone odszkodowanie pracownia konserwatorska Restoart z Wrocławia, wykonała restaurację wystroju sztukatorskiego stropu oraz kominka. Po wykonanych odkrywkach okazało się, że najwcześniej sufit miał kolor różowy, co nie jest dziwne, gdyż często wówczas w buduarach on występował.

Marek Nienałtowski był gościem dzisiejszego otwarcia komnaty. Oleśniczan, którzy odpowiedzieli na zaproszenie CKiW OHP podejmował dyrektor Przemysław Wróbel.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA