„Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy.
Od 10 listopada w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w oleśnickim Rynku można oglądać wystawę „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Wystawa poświęcona jest
procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Ten proces trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w
1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom.
Wystawa przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.
Na każdej planszy można znaleźć mapy – różne, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania – nawet z zagranicy. Są one dowodem jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i jak wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Sejneńskie czy wojna polsko-bolszewicka miały konsekwencje w atlasach świata. W 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera, naukowca, który na konferencji pokojowej w Paryżu przedstawiał argumenty kartograficzne dotyczące kształtu granic II RP, warto pochylić się także nad roląnaukowców w procesie odbudowy polskiej państwowości.
Ekspozycja została użyczona przez Biuro programu „Niepodległa”.