Oleśnickie szkoły mogą skorzystać z kolejnych funduszy unijnych.
Tak dla nowoczesnej edukacji – wsparcie rozwoju oleśnickich uczniów i uczennic to kolejny projekt ze wsparciem funduszy europejskich, który będzie realizowany w oleśnickich jednostkach oświatowych.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił wyniki naboru dla wniosków o dofinansowanie projektu w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Gmina Miasto Oleśnica, jako jedna z 36 z całego Dolnego Śląska uzyskała akceptację i wskazanie do realizacji.
Środki (w wysokości prawie 4 milionów) będą przeznaczone na działania zmierzające do podniesienia poziomu nauczania i poprawy efektów nauczania, a także wzrostu umiejętności zawodowych i społecznych nauczycieli, w szczególności w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi TIK i AI, edukacji włączającej, uniwersalnego projektowania. Wszystko po to, aby lepiej dostosować ofertę edukacyjną szkół do współczesnego rynku pracy, zmieniających się trendów społecznych, postępującego rozwoju cyfrowego we wszystkich dziedzinach życia i globalnych wyzwań ekologicznych.
Projekt będzie realizowany we wszystkich szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Oleśnicę przez trzy lata szkolne.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną między innymi:
zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego
zajęcia: humanistyczne (nastawione na wielojęzyczność i komunikację), naukowo–eksperymentalne, wspierające krytyczne myślenie (matematyka, fizyka, chemia, nauki przyrodnicze), informatyczne z kodowaniem i programowaniem, podnoszące świadomość higieny cyfrowej, kreatywności i ekspresji kulturalnej, gier i zabaw logicznych, a także rozwijające kompetencje przeciwdziałania dyskryminacji, biofeedbacku
zajęcia ze wsparcia psychologiczno-pedagogicznego
Nasi uczniowie będą pracować metodą STEAM.
Zaplanowane są również wyjazdy do:
Hydropolis
ZOO we Wrocławiu,
Centrum Edukacji Ekologicznej w Krzyżowej,
Centrum Edukacji w Domasławicach,
Muzeum Architektury we Wrocławiu,
Żywego Muzeum Ceramiki Bolesławiec,
Nadleśnictwa Milicz w Dolinie Baryczy.
Zapewniona będzie również realizacja studiów podyplomowych dla nauczycieli:
nauczanie plastyki, muzyki i techniki
edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, zespołem Aspergera
trener umiejętności społecznych
dietetyka i poradnictwo żywieniowe
integracja sensoryczna
A także szkolenia specjalistyczne:
terapia metodą Warnkego (trening słuchowy i lateralny)
kurs nauki angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej
plastyka sensoryczna jako nowoczesna metoda pracy z dzieckiem