REKLAMA

Triduum Paschalne w oleśnickich parafiach. Plan uroczystości

Red | Red
Triduum Paschalne w oleśnickich parafiach. Plan uroczystości
Triduum Paschalne to najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, który obejmuje trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. To czas, w którym wierni przeżywają najważniejsze wydarzenia związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne stanowi kulminację całego roku.
REKLAMA

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne i jest dniem, w którym wspominamy Ostatnią Wieczerzę. To właśnie podczas tej wieczerzy Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W liturgii tego dnia odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której kapłan dokonuje obrzędu umywania nóg, nawiązując do gestu Jezusa, który służył swoim uczniom. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do ciemnicy, co symbolizuje aresztowanie Jezusa i Jego samotność w ogrodzie Getsemani.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Jest to dzień postu i zadumy, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Liturgia tego dnia składa się z trzech głównych części: czytania Męki Pańskiej, adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Wierni gromadzą się, aby wysłuchać opisu męki Jezusa, a następnie oddają cześć Krzyżowi, który jest symbolem zbawienia. Wielki Piątek jest czasem refleksji nad cierpieniem i miłością Boga, który oddał swoje życie za zbawienie ludzi.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. W ciągu dnia wierni gromadzą się w kościołach, aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna, która jest najważniejszą liturgią w całym roku. Rozpoczyna się ona od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, symbolizującego Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie odbywa się liturgia słowa, w której czytane są fragmenty Pisma Świętego, ukazujące historię zbawienia. Kulminacyjnym momentem jest liturgia chrzcielna, podczas której nowi członkowie Kościoła przyjmują sakrament chrztu. Wigilia Paschalna kończy się radosnym ogłoszeniem Zmartwychwstania Jezusa.

Znaczenie Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne to nie tylko czas liturgicznych obrzędów, ale także głęboka okazja do refleksji nad tajemnicą zbawienia. Wierni są zaproszeni do osobistego przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, co ma na celu umocnienie ich wiary i relacji z Bogiem. To czas, w którym Kościół przypomina o miłości Boga do ludzi oraz o wezwaniu do nawrócenia i życia w zgodzie z nauką Chrystusa.

W obliczu współczesnych wyzwań, Triduum Paschalne staje się także przestrzenią do refleksji nad cierpieniem i nadzieją. Wierni są zachęcani do dzielenia się miłością i wsparciem z innymi, nawiązując do przesłania Zmartwychwstania, które niesie ze sobą radość i nowe życie.

Triduum Paschalne w oleśnickich parafiach

Parafia NMP Matki Miłosierdzia

Wielki Czwartek

Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00.

Wielki Piątek

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. O godz.15.00 rozpoczęcie Drogą Krzyżową nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego, o godz. 22.00 Gorzkie Żale. Adoracja przy Bożym Grobie do północy. Okazja do spowiedzi w Wielki Piątek rano – godz. 7.00 – 8.00, następnie po zakończonej wieczornej liturgii do godz. 22.00.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w kościele co godzinę od 9.00 do 15.00. W Świerznej o godz. 10.00, w Spalicach o godz. 10.30. O godz. 15.00 na rozpoczęcie ostatniego poświęcenia pokarmów zostanie odprawiona Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Adoracja przy Bożym Grobie w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do Wigilii Paschalnej. W Wielką Sobotę o godz. 20.30 rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej, po której wyruszy procesja rezurekcyjna.

Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Wielki Czwartek

Ciemna Jutrznia o godz. 8; Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19; Zakończenie Czuwania w Kaplicy Adoracji o godz. 21.

Wielki Piątek

Ciemna Jutrznia i Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 8; Droga Krzyżowa o godz. 15; Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18

Wielka Sobota

Ciemna Jutrznia i Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 8; święcenie pokarmów w bazylice od godz. 10 do 14 (co pół godziny), Starej Rataje – godz. 10.30, Dąbrowa – godz. 11; Wigilia Paschalna o godz. 21.

Parafia NMP Fatimskiej

Wielki Czwartek

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – godz.1800            

ADORACJA PANA JEZUSA NA OŁTARZU ADORACJI /W CIEMNICY/ do godz. 22:00 /w tym codzienna modlitwa różańcowa o 20:30/ .
Bystre – Msza Święta – godz. 16:30

Wielki Piątek

Droga Krzyżowa – godz.  9:00

Liturgia Męki Pańskiej  – godz.18:00. 
Po liturgii –  Koronka do Miłosierdzia Bożego i rozpoczęcie nowenny
przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz GORZKIE ŻALE /trzy części/.
Godz. 20:30 modlitwa różańcowa i DROGA KRZYŻOWA wokół kościoła.
Na to nabożeństwo prosimy zabrać świece.

ADORACJA PRZY BOŻYM GROBIE – całą dobę
Bystre – liturgia – 16:30

Wielka Sobota

Kontynuujemy ADORACJĘ PRZY BOŻYM GROBIE

ŚWIĘCENIE POKARMÓW :

godz.:  10:00  11:00   12:00  13:00 – kościół parafialny

godz. 10:20  –    ul. Wiejska, godz. 10:45   –   Osiedle Lucień, godz. 11:20  –   Bystre, godz. 11:40   –   Wądoły; Nowenna do Miłosierdzia Bożego –godz. 19.40; Wigilia Paschalna o godz. 20

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA