Rozmowa z Beatą Romaniuk z Biura Rachunkowego Bilans w Oleśnicy.
Beata Romaniuk: Zdecydowaliśmy się na tematy dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. To efekt naszych obserwacji oczekiwań przedsiębiorców
B.R.: Działalność gospodarcza w formie tego rodzaju Spółki niesie ze sobą szereg korzyści. Dobrze skonstruowana umowa Spółki to spore oszczędności, bezpieczeństwo i możliwość rozwoju. To także zminimalizowane ryzyko i ochrona majątków wspólników.
B.R.: Wynika to ze sprzecznych lub negatywnych informacji na temat otwarcia i prowadzenia spółki z o.o., stąd nasze konsultacje. Chcielibyśmy uświadomić przedsiębiorcom, na czym polega tego typu działalność, z czym się wiąże, czego oczekiwać. Trudno mi zdefiniować, skąd się bierze niechęć do zakładania spółki z o.o.. Prawdą jednak jest, że są biura rachunkowe bez dostatecznej wiedzy, doświadczenia, czy chęci do wykonania trudniejszej pracy, zamykające przedsiębiorcom szansę na realny rozwój.
Spotykałam się z wieloma osobami prowadzącymi działalność, które przychodziły po poradę i nawet nie słyszały o bezpodatkowym wniesieniu zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa do spółki z o.o.. Ci przedsiębiorcy byli wręcz utwierdzani w przekonaniu, że to długotrwały i skomplikowany proces, podczas którego muszą zamknąć działalność, zapłacić bardzo duże podatki i dopiero otworzyć spółkę. Trudno się zatem dziwić, że dość skutecznie ich to odstraszało i utwierdzało w przekonaniu, że dotychczasowa forma prowadzonej działalności gospodarczej jest najlepsza.
Dlaczego spółka z o.o. jest bezpieczniejszą formą prowadzenia firmy czy przedsiębiorstwa?
BR.: Spółka z o.o. jest osobą prawną, jest podmiotem odrębnym od wspólników. Brak zagrożenia majątku prywatnego wspólników w razie problemów finansowych Spółki stanowi często najważniejszą korzyść płynącą z tej formy prowadzenia działalności.
Kolejna bardzo ważna kwestia to stabilność i ciągłość jej bytu prawnego. Nawet jeśli w spółce jest tylko dwóch wspólników, to w razie śmierci jednego z nich, działalność spółki trwa nadal, a udziały są umarzane z korzyścią dla dziedziczących po wspólniku.
BR.: Spółka z o.o. nie jest płatnikiem ZUS, w związku z tym do momentu zatrudnienia pracowników nie odprowadza składek ZUS oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętajmy, że ostatnie zmiany wprowadziły znaczne podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – składkę liczymy od comiesięcznego dochodu przedsiębiorcy. W spółce z o.o. wspólnicy świadcząc niepieniężne świadczenie na rzecz spółki otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie, które nie podlega oskładkowaniu. Oczywiście w tym przypadku należy pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniego zapisu w umowie Spółki. Podsumowując: prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest droższe niż w przypadku zwykłej działalności gospodarczej. Pojedyncze koszty mogą być oczywiście wyższe, ale dobrze prowadzona spółka będzie ostatecznie tańsza w utrzymaniu, a wiem to z wieloletniego doświadczenia, więc muszą mi Państwo uwierzyć na słowo…
Czy prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna przedsiębiorca ma mniejsze szanse na rozwój?
B.R.: Nie chciałabym tu generalizować i twierdzić, iż prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna jest mniej rozwojowe i wszyscy powinni otwierać spółki, ale mam wiele argumentów, które dają do myślenia. Spółka z o.o. jest postrzegana bardziej profesjonalnie na rynku, zwłaszcza taka, która ma wyższy Kapitał Zakładowy. Zaplecze finansowe zawsze wzbudza zaufanie. Ciągłość bytu prawnego zachęca kontrahentów polskich i zagranicznych do współpracy oraz zawierania długoterminowych bardzo lukratywnych kontraktów. Pamiętajmy również o tym, że spółkę z o.o. można sprzedać i jeśli jest w dobrej kondycji, uzyskać z tego tytułu spore dochody.
Panuje pogląd, że w tego rodzaju spółce jest o wiele więcej biurokracji, która zniechęca do jej prowadzenia. Przedsiębiorcy nie chcą zajmować się „papierkową robotą”…
B.R.: Ma Pani rację, ale podpisując umowę z biurem rachunkowym, które ma duże doświadczenie w prowadzeniu spółek i współpracuje z odpowiednimi partnerami, tj. kancelariami prawnymi i notarialnymi, przedsiębiorca nie musi sam wykonywać tej „papierkowej roboty”. Przez całą procedurę zakładania Spółki oraz jej uruchamiania i oczywiście w trakcie działalności wszelkimi formalnościami zajmują specjaliści.
Czy Państwa Biuro może zaoferować przedsiębiorcą takie usługi?
B.R.: Oczywiście, robimy to od wielu lat w kompetentnym, profesjonalnym i zgranym zespole specjalistów. Od początku roku otworzyliśmy, przekształciliśmy i wnosiliśmy zorganizowane części przedsiębiorstw już ponad dwadzieścia razy. W ubiegłym roku było ich więcej. Prowadzimy księgowość tych spółek i z wielkim zadowoleniem obserwujemy ich ciągły rozwój.
Zachęcam więc przedsiębiorców do wzięcia udziału w zorganizowanych przez nas konsultacjach, które rozpoczną się już we wrześniu. Podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz mamy nadzieję, skutecznie odczarujemy ten temat. Terminy konsultacji będą umieszczane na FB oraz na naszej stronie internetowej. Do zobaczenia 🙂