REKLAMA

Radni Krakowa zakazali drastycznych banerów na ulicach. Wojewoda zakaz uchylił. Czy podobnie będzie w Oleśnicy?

Red | Red
Radni Krakowa zakazali drastycznych banerów na ulicach. Wojewoda zakaz uchylił. Czy podobnie będzie w Oleśnicy?
REKLAMA

W Urzędzie Miasta Oleśnicy została złożona inicjatywa uchwałodawcza związana z problemem prezentowania drastycznych zdjęć w przestrzeni publicznej.

Jeszcze w ubiegłym roku pisaliśmy, że w uchwale krakowskiego samorządu zapisano, iż osoby łamiące zakaz podlegają karze grzywny na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń.

– Choć w dyskusji radni mówili, że istnieje poważne ryzyko, że z powodów prawnych uchwałę uchyli wojewoda lub Wojewódzki Sąd Administracyjny ostatecznie za jej przyjęciem opowiedziało się 25 osób, przeciw było 15. Klub radnych PiS złożył wotum separatum – informuje RMF FM. Projekt uchwały w Krakowie powstał z inicjatywy mieszkańców.

Pod koniec grudnia wojewoda małopolski uchwałę zanegował. – Przyjęta przez Radę Miasta Krakowa uchwała wkracza zatem w obszar regulacji ustawowej celem jej modyfikacji i dostosowania do lokalnych potrzeb zagadnienia już unormowanego w Kodeksie wykroczeń w art. 51. ewentualnie w art. 141 tego kodeksu – poinformował.

– Co więcej, zdaniem wojewody „kwestionowana uchwała Rady Miasta Krakowa nie spełnia kryterium niezbędności, bowiem w obowiązującym porządku prawnym w zakresie objętym treścią przedmiotowej uchwały istnieją powszechnie obowiązujące regulacje prawne” – pisze portal OKO.press Krakowski samorząd ma zamiar odwołać się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Czego oczekują oleśniczanie?

Zdaniem wnoszących projekt Arkadiusza Kembłowskiego i Mirosława Płaczkowskiego nie może być zezwolenia społecznego na prowadzenie kampanii informacyjnej przy użyciu środków narażających mieszkańców, a przede wszystkim dzieci, na ryzyko związane z traumą i zachwianiem zdrowia psychicznego. Podkreślają też, że istnieje wiele innych sposobów do reprezentowania swojego stanowiska w sprawie aborcji. – Przedmiotowe obrazy nie sprzyjają edukacji ani rzetelnej debacie – udowadniają.

Zdaniem członków komitetu, na czele którego stoją Arkadiusz Kembłowski i Mirosław Płaczkowski, wprowadzenie uchwały do przepisów obowiązujących w Oleśnicy to jasna postawa prawna i mechanizm do walki z praktykami eksponowania na nośnikach reklamowych drastycznych treści.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA