Oleśniczanka Sylwia Urbanek jest autorką petycji, w której broni oleśnickich królików i przedstawia pomysły, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Publikujemy treść petycji.
Oleśnickie króliczki pojawiły się w Oleśnicy ok. roku 2015 na osiedlu w pobliżu górki ul. Skłodowska 6. Króliki porzucił hodowca. Zwierzęta otrzymały wsparcie mieszkańców tj. pokarm, wodę, dostęp do trawników. Przetrwały, rozmnożyły się i dziś można je spotkać na wielu podwórkach. Króliczki są maskotką miasta, uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Na budynkach pojawiły się gliniane płaskorzeźby z projektu OBO, który kosztował 60000 zł. Jedna z glinianych ozdób widnieje na budynku Ratusza. Obserwując króliki widać wysoką śmiertelność zwłaszcza wśród młodych. Króliczki są pozbawione opieki weterynarza, często są ofiarami wypadków komunikacyjnych i ataków chuligańskich.
Króliczki oleśnickie powinny przebywać na stałe w miejscu zabezpieczonym przed drapieżnikami, chuliganami i z dala od ruchu miejskiego. Zwierzęta powinny być pod opieką weterynarza, powinny zostać wykastrowane, mieć stały dostęp do wody, karmy i zagrodę z daszkiem gdzie schronią się przed złymi warunkami atmosferycznymi.
W Polsce istnieje kilka azylów króliczych i można stworzyć podobne miejsce z możliwością odwiedzania jak w zoo. Były burmistrz Jan Bronś obiecał mieszkańcom „królicze osiedle” i zakupił pierwszy domek, który ustawiono na placu Staszica.
Radny Pan Marek Kamaszyło w roku 2020 złożył zapytanie o ochronę królików i skarbnik Pani Joanna Jaroszewicz zapewniała, że króliki podlegają ochronie i są regularnie dokarmiane. W Oleśnicy istnieje program „Ochrona bezdomnych zwierząt” i króliczek oleśnicki powinien być tak samo traktowany jak pies, kot.
W marcu 2024 na obszarze plac Staszica, osiedle ul. Skłodowska 6, ul. Sinapiusa 13, plac Zwycięstwa bytowało ok. 30 dorosłych królików. Pod koniec kwietnia 2024 na wymienionym obszarze pozostało 4 króliki. Wielu mieszkańców pyta, gdzie są króliczki z placu Staszica, wielu mieszkańców zabiega o zapewnienie bezpieczeństwa zwierzakom i wielu mieszkańców niepokoi fakt, że nie ma znaków ostrzegawczych przy jezdni gdzie można natknąć się na króliczka.
Ustawa o Ochronie Zwierząt Dz.U.2023 „Zakaz zabijania i znęcania się nad zwierzętami” wyszczególnia sytuacje w których łamane jest prawo odnośnie zwierząt hodowlanych, bezdomnych, dzikich itp. Wielu mieszkańców kocha króliczki zwłaszcza dzieci. Sympatią do uszatych maskotek chwalą się również samorządowcy z lat 2018-2024 na łamach opracowania pt. „Miasto wyjątkowe” Oleśnica, strona 34 cyt. „Kochamy psy, koty i…króliki”. Prosimy o zapewnienie bezpieczeństwa żyjącym króliczkom i opiekę w takiej formie, aby nadal każdy mógł oglądać króliczki. Proponowane miejsce azylu to Atol lub okolica z licznymi krzewami, otoczona elektrycznym pastuchem(płotem), z monitoringiem i opiekunem jak w zoo.”