Projekt złożony do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, a dotyczący osób niepełnosprawnych został dostrzeżony przez dolnośląskie organizacje osób z niepełnosprawnościami.
– To istotne, że lokalny projekt wzbudza zainteresowanie w województwie
co potwierdza naszą tezę, że istnienie takiej ścieżki mogłoby stanowić pewnego rodzaju specyficzną, środowiskową atrakcję – podkreśla Mirosław Płaczkowski, który złożył projekt wspierany przez stowarzyszenie Polska 2050.
Budowy ścieżki edukacyjno-treningowej, dzięki której możliwe byłoby pokonywanie barier miejskich na wózku inwalidzkim.
Ścieżka miałaby pełnić dwie podstawowe funkcje: treningową i edukacyjną. Funkcja treningowa polegałaby na doskonaleniu techniki przez osoby już poruszające się na wózku oraz przez ich opiekunów, asystentów, terapeutów, także osoby przygotowujące się do pracy z osobami poruszającymi się na wózku mogłyby tu sprawdzać swoje umiejętności praktyczne.
– Ścieżka służyłaby osobom, które nagle znalazły się w sytuacji konieczności poruszania się na wózku i odczuwają lęk przed barierami, na które mogą natrafić w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia autor projektu. – Funkcja edukacyjna natomiast to lekcje wychowawcze przeprowadzane na Ścieżce. Wykorzystując wózek inwalidzki, który byłby szkołom udostępniany z terenu pobliskiego Atolu, uczniowie uczyliby się techniki prowadzenia wózka w celu możliwości niesienia pomocy osobie potrzebującej na ulicy. Bezcenne wręcz byłoby nabywanie empatii do osób ze specjalnymi potrzebami, z którymi w kolejnych szkołach i w codziennym życiu młodzi ludzie będą się spotykać, akceptacja odmienności i eliminacja wykluczeń.