Od ponad 30 lat śpiewają Liturgię Męki Pańskiej w oleśnickich kościołach [ZDJĘCIA]
![Od ponad 30 lat śpiewają Liturgię Męki Pańskiej w oleśnickich kościołach [ZDJĘCIA]](https://olesnicainfo.pl/wp-content/uploads/2025/04/chor-meka-panska-DSC_2187-400x0-c-default.webp)
– To był koniec lat osiemdziesiątych, kiedy dwaj nasi koledzy będący wówczas w seminarium przywieźli nuty i zaprosili oleśnickich ministrantów oraz oazowiczów do wspólnego muzycznego przedsięwzięcia – mówi Janusz Marszałek, wspominając nieżyjącego już diakona Andrzeja Krupę oraz jego brata Darka. – Oni śpiewali głosami solowymi, a nas namówiono na chór jednogłosowy. Tak było przez pierwsze lata, a później pojawił się pomysł, by spotykać się co roku i już w trzygłosie śpiewać Liturgię Męki Pańskiej.

Janusz Marszałek, Piotr Błaszczak i Tomasz Junik to skład grupy, który pamięta tamte czasy. – Później dołączali do nas kolejni koledzy, głównie ministranci, którzy w ciągu roku podczas mszy św. śpiewali psalmy lub udzielali się muzycznie w innych miejscach – wspomina Janusz Marszałek i dodaje z uśmiechem, że w tym roku do grupy udało się zaprosić oleśniczan z parafii NMP Fatimskiej. – Od kilku lat śpiewamy w Niedzielę Palmową i w bazylice, i u Matki Bożej Fatimskiej, dlatego cieszymy się, że i oni wzmocnili nas swoimi głosami – mówi.
– Zaczynamy zaraz na początku Wielkiego Postu – wyjaśnia Piotr Błaszczak i dodaje, że w pierwszych latach „rozpisana na nuty ” Męka Pańska według św. Jana mieściła się na jednej kartce, a wykonywano ją tylko w Wielki Piątek. Później doszła Męka Pańska według św. Mateusza śpiewana zawsze podczas Niedzieli Palmowej, a teraz każdego roku grupa stara się przygotować nowe utwory. – Są to m.in. psalmy, które wykonujemy w różne dni Triduum Paschalnego oraz w Wielką Niedzielę – wyjaśnia Janusz Marszałek, który od 30 lat zarządza tym muzycznym przedsięwzięciem.

Próby odbywają się raz w tygodniu w kościele św. Trójcy. – Są lata kiedy spotykamy się częściej, wszystko zależy od tego, ile nowych utworów wprowadzamy, czy są z nami nowe osoby – dodaje Piotr Błaszczak, który nadzoruje też muzycznie scholę dziecięcą w parafii św. Jana. – Niektórzy z nas zajmują się muzyką bardziej regularnie, inni mniej, ale raz w roku zawsze znajdujemy czas na próby, a potem śpiew podczas Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia – mówią panowie i już dziś zapraszają tych oleśniczan, którym muzyka w duszy gra na próby w 2026 roku.
W tym roku Mękę Pańską będą śpiewać:
- Kazimierz Bilmon
- Piotr Błaszczak
- Łukasz Chęciński
- Tomasz Dyjeciński
- Roman Hasparian
- Tomasz Junik
- Paweł Leszczyński
- Janusz Marszałek
- Mariusz Niciejewski
- Paweł Paliszek-Saładyga
- Michał Skorek
- Paweł Wargawiak