Maria Kunitz – wydane w Oleśnicy dzieło przyniosło jej europejską sławę

Ze względu na jej dokonania zwano ją „Śląską Pallas” oraz „Drugą Hypatią, a jej praca, Urania propitia, wydana własnym sumptem w Oleśnicy w 1650 roku, będąca udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera, przyniosła jej sławę europejską.
Maria Kunitz to jedna z najwybitniejszych astronomek XVII wieku, kobieta, która nie bała się sięgać gwiazd – dosłownie i w przenośni. Urodziła się w 1610 roku, już jako dziecko wykazywała niezwykłe zdolności. Władała siedmioma językami, interesowała się matematyką, medycyną i astronomią. Gdy inne kobiety zajmowały się domem, ona nocami, wspólnie z mężem, prowadziła obserwacje nieba i analizowała ruch planet.
W 1650 roku w Oleśnicy Maria Kunitz wydała swoje przełomowe dzieło – „Urania propitia”. Uprościła w nim skomplikowane tablice Keplera i udowodniła, że astronomia może być bardziej dostępna. Publikacja przyniosła jej międzynarodową sławę i uznanie wśród uczonych w całej Europie. Dziś jej historia wciąż żyje w Oleśnicy – nie tylko w książkach, ale i na murach miasta.
Chodzi o mural, który w 2023 roku powstał przy ul. Sinapiusa. Przypomina on o kobiecie wyprzedzającej swoją epokę.
