Miejska Gospodarka Komunalna w Oleśnicy, za pośrednictwem burmistrza Jana Bronsia, przekazała informacje dotyczące wody, z której korzystają oleśniczanie.
Legionella to bakteria występująca na całym świecie. Jest wszechobecna w środowisku naturalnym, ale niektóre jej gatunki mogą występować w systemach dostarczania wody, takich jak klimatyzacje, fontanny, baseny czy wewnętrzne sieci wodociągowe w budynkach. Rozwija się w temp. 25-40 stopni C. Proces rozmnażania zachodzi w temp. 40-60 stopni C, a sprzyja mu bogaty w sole wapnia i magnezu osad oraz obecność glonów i pierwotniaków.
Odnosząc to do otoczenia, w którym żyjemy, bakteria w szczególności upodobała sobie instalacje wody ciepłej. Wysoka temperatura, zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna to warunki sprzyjające rozwojowi Legionelli.
W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka! Zakażenie następuje w wyniku wdychania aerozolu wodnego (mgiełki wodnej). Szczególnie podatne na zakażenie są osoby z obniżoną odpornością.
Oleśnicka woda pochodzi ze studni głębinowych, to jest ujęć wód podziemnych, których temperatura jest stabilna i niska. Oscyluje w wartościach 10-14 stopni C. Dla porównania, źródłem wody dla miasta Rzeszów jest rzeka Wisłok. Jest to ujęcie powierzchniowe, które charakteryzuje się zmienną temperaturą wody, uzależnioną od warunków pogodowych. Co za tym idzie, poziom zawartości glonów i pierwotniaków jest równie niestabilny .Jak widać, mowa o dwóch różnych systemach. Regularna dezynfekcja i monitorowanie jakości wody sieciowej, to sposób na zapobieganie zarażeniu Legionellą.
Oleśnickie wodociągi stale dozują środek dezynfekcyjny, to jest podchloryn sodu, dla uzyskania stabilizacji wody uzdatnionej przeznaczonej do spożycia. Ilość dezynfektanta dostosowuje się do warunków pogodowych i w razie potrzeby zwiększa się jego ilość, na przykład w okresie upałów.
Na podstawie okresowej ocenie jakości wody Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Oleśnicy stwierdził, że mieszkańcy Oleśnicy zaopatrywani są w wodę bezpieczną dla zdrowia ludzkiego, wolną od mikroorganizmów chorobotwórczych oraz niebezpiecznych substancji chemicznych. Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi na terenie Oleśnicy nie stanowi ryzyka dla zdrowia mieszkańców, jej jakość jest zgodna z obowiązującymi przepisami i spełnia wymagania sanitarne.
Oczywiście, zawsze warto:
• regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta,
• po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, (na przykład z powodu wyjazdu na urlop), odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zacznie się z niej korzystać.