Toczyli ją dzisiaj miejscy radni na posiedzeniu Rady Miasta Oleśnicy.
Sama idea zabudowy tego terenu jest jak najbardziej słuszna – przyznał radny Adam Wójcik. – W przypadku tego terenu nie przystępujemy do powstania nowego planu, ale zmiany tego, który istnieje od 2013 roku. Obecny plan dopuszcza zabudowę mieszkaniową, dlaczego więc mamy go zmieniać?
Propozycję budowy ośrodka zdrowia w tym miejscu złożył Robert Sarna. – Byłaby to idealna lokalizacja dla Rataj i Serbinowa – mówił przewodniczący rady, podkreślając, że sąsiadujący z dyskutowaną działką teren należy do powiatu, a starosta chętnie rozmawiałby na ten temat z władzami miasta
-To jeden z ostatnich obszarów tak dużych w centrum miasta – mówił z kolei Michał Kołaciński. – Jeśli zdecydujemy o zabudowie mieszkaniowej zablokujemy to miejsce pod działalność mającą walor publiczny czy społeczny. Myślę o komercyjnym domu opieki nad seniorem, o którym rozmawialiśmy już w poprzedniej kadencji. Oczywiście deweloperzy mogą być niezadowoleni, ale jest tyle terenów poza centrum, że na pewno znajdą sobie miejsce.
-W momencie odrzucenia projektu wszystkie złożone tutaj wnioski stają się niemożliwe – wyjaśniał Jan Bronś. – Ustalenia studium z 2017 roku są wiążące przy uchwalenia planu zagospodarowania. Odrzucając ten projekt odrzucicie wszystko, co znajduje się w tym studium. Zgłoszone przez architektów poprawki pozwolą odtworzyć zabudowę na tamtym terenie, a chodzi o dawną halę bokserską, na której powstałaby zabudowa szeregowa w kształcenie zaakceptowanym przez konserwatora zabytków.
-Dlaczego tych informacji nie mieliśmy na komisji zdrowia – pytała Beata Krzesińska. – Proszę wrócić z tym projektem do komisji, wtedy na pewno podejmiemy właściwą decyzję.
-Na wszystkich komisjach pojawiło się grono osób wyposażone w te informacje, które ja dzisiaj przedstawiam – ripostował burmistrz, podkreślając, że dziś radni nie decydują o przeznaczeniu tego terenu, a przystąpieniu do prac nad planem. – Nie ma chęci ani możliwości naruszenia studium, który w tej części jest przygotowany bardzo dobrze, łącznie z pasem zieleni od ulicy Spacerowej – podkreślał Bronś.
– Zatkało mnie, gdy usłyszałem propozycję powstania komercyjnego domu opieki – komentował Marek Czarnecki, zwracając się do opozycji. – Ale to już wasze decyzje. Teraz wy wzięliście odpowiedzialność za miasto – mówił.
O proteście mieszkańców ze Spacerowej powiedział Aleksander Chrzanowski. – Ich żądaniem z 2017 roku było, by powstała tu zabudowa niska mieszkalna – przypomniał. – Ten sprzeciw został przyjęty. Dziś uważam, że powinniśmy tę uchwałę przyjąć.
Ostatecznie Michał Kołaciński złożył wniosek o cofnięcie projektu do komisji, ale w głosowaniu wniosek nie przeszedł. – Niezrozumiały jest dla mnie ten pośpiech – podsumował Kołaciński
Burmistrz Jan Bronś prosił radnych o podjęcie uchwały. – Będziemy mieć pewność, że ten teren zacznie się zmieniać, ale jeśli Państwo zdecydujecie inaczej nie będę się upierał – powiedział.
Dyskusję zakończyło głosowanie. 10 radnych było za, 7 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Tak więc uchwała została przyjęta.