O sukcesach, porażkach i planach rozmawiamy z Piotrem Sawickim, burmistrzem Miasta i Gminy Bierutów
– Ocena tego czasu nie może być dokonana w oderwaniu od obiektywnych okoliczności, w jakich przyszło nam działać. Okoliczności, na które nie mieliśmy wpływu, a które negatywnie wpłynęły na niemal wszystkie obszary funkcjonowania samorządu. Od początku roku 2020 przez dwa lata funkcjonowaliśmy w warunkach pandemii, które, zwłaszcza w pierwszym roku przysłowiowo „postawiły wszystko na głowie” i generowały wiele niekorzystnych zjawisk. Niestety wszystkie te problemy z lat pandemii zostały skumulowane i wzmocnione w roku 2022, kiedy wybuch wojny w Ukrainie wywołał kolejne kryzysy. Ich efektem są problemy z galopującymi wydatkami budżetowymi, spowodowane wysoką inflacją, a także dodatkowe obowiązki, jak choćby przyjęcie uchodźców wojennych czy pośredniczenie w sprzedaży węgla dla mieszkańców. Jednak pomimo wszystkich przeciwności udało nam się nie tylko sprostać tym nowym wyzwaniom, ale także wykreować warunki do szybkiego rozwoju gminy. Stało się to także dzięki wsparciu i współpracy z radnymi oraz wszystkimi instytucjami gminnymi.
Do sukcesów tej kadencji będzie można zaliczyć rekordowe nakłady inwestycyjne na obszarze niemal całej gminy, które mogliśmy realizować dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Efektów tych działań jest wiele, ale najważniejszym jest nowy, komfortowy i bezpieczny budynek Przedszkola Miejskiego, do którego wkrótce przeniosą się najmniejsi mieszkańcy gminy. To Przedszkole na miarę naszych potrzeb i możliwości, którego tak w Bierutowie brakowało. Rozpoczęliśmy także bardzo już niezbędną kompleksową modernizację oczyszczalni ścieków, której łączny koszt wyniesie ponad 5 mln zł, a wkrótce rozpoczynamy przygotowania do modernizacji Stacji Uzdatniania Wody. To wszystko są inwestycje strategiczne i tylko szkoda, że musimy je realizować dopiero teraz, gdy większość gmin dawno już załatwiła te podstawowe tematy i mogą dziś skupić się na podnoszeniu komfortu życia mieszkańców w innych obszarach.
– W ciągu ostatnich 4 lat w jedenastu z siedemnastu miejscowości wykonaliśmy remonty dróg gminnych polegające na utwardzeniu ich asfaltem. To działania, które są oczekiwane przez mieszkańców i chcemy je intensywnie kontynuować. Przy okazji sukcesywnie zwiększaliśmy liczbę punktów oświetleniowych przy drogach. W ciągu 3 ostatnich lat dwie nowe linie pojawiły w Karwińcu, a w pozostałych sołectwach powiało się ok. 150 lamp solarnych. Obecnie przygotowujemy się do budowy 100 punktów świetlnych w kilku miejscowościach, m.in. w Bierutowie na drodze do cmentarza.
– Pierwszy raz w historii pojawił się w Bierutowie gaz ziemny. Dzięki dobrej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa udało się ulokować u nas stację regazyfikacji skroplonego gazu, co umożliwiło nam zaopatrzenie pierwszych budynków w sieciowy gaz. Dziś z gazu korzysta już cały kompleks Szkoły Podstawowej wraz z halą widowiskowo-sportową i będące w zarządzie powiatu budynki Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego przy ul. 1 Maja. Trwa przyłączanie budynku nowego Przedszkola, a jeszcze w tym roku planujemy podłączenie budynku Urzędu Miejskiego.
Po raz pierwszy w naszej gminie powołana została do życia spółka komunalna Bierkom. Jej głównym zadaniem jest odbiór i transport odpadów komunalnych. Dziś, po kilku latach jej działania możemy śmiało powiedzieć że sprostała zadaniu organizacyjnie i finansowo, a nam jako gminie przyniosło to wymierne korzyści, ponieważ uniezależniliśmy się od dyktatu cenowego wielkich firm i mamy kontrolę nad kosztami tej działalności. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii w 2018 roku, właściwie od początku kadencji na terenie gminy działa darmowa komunikacja autobusowa, która pozwoliła nam w dużej mierze wyeliminować dosyć powszechny niegdyś problem wykluczenia komunikacyjnego dużej liczby mieszkańców – zwłaszcza z terenów wiejskich. Dziś mogą oni codziennie, włącznie z sobotą, za darmo przyjechać do Bierutowa aby załatwić sprawy i wrócić do swoich domów. Z roku na rok korzysta z niej coraz więcej naszych mieszkańców.
– Tak. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu podjęliśmy się restauracji zabytków na terenie miasta. Dzięki dotacjom z UE i Ministerstwa Kultury odnowiliśmy budynek Urzędu Miejskiego oraz spory fragment sąsiadującego z nim muru obronnego. Po gruntowym remoncie placu parkingowego uzyskaliśmy fragment zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej, która nie tyko przejęła nowe funkcje, ponieważ organizujemy tam nasze uroczystości, ale także jest dziś wizytówką. Jesteśmy w trakcie remontu pięknej, barokowej bramy zamkowej a niedawno uzyskaliśmy od projektantów gotową dokumentację remontu wieży ratuszowej, na który staramy się pozyskać środki w trwającym właśnie naborze na odbudowę zabytków w ramach Polskiego Ładu. Remont wieży ma być pierwszym krokiem do kompleksowej rewitalizacji rynku. Gotową, uzgodniona z konserwatorem zabytków koncepcję przedstawimy wkrótce do konsultacji naszym mieszkańcom.
– Znacząca i zauważalna zmiana na lepsze nastąpiła w działalności naszego OKiS. To ogromna zasługa dyrektora Grzegorza Zmarzłego, a także całego zespołu jego współpracowników. Dziś OKiS ma bardzo ciekawą ofertę, a organizowane cyklicznie gminne imprezy przyciągają tłumy uczestników. O wszystkich planach, przedsięwzięciach i aktywnościach moich i całego samorządu mieszkańcy mogę dowiedzieć się poprzez liczne kanały informacyjne, a głównie dzięki dwutygodnikowi gminnemu Bierutowski Flash, który publikujemy na FB. Transparentność i jawność działań, to jakościowa zmiana tej kadencji.
Można wymieniać jeszcze wiele pozytywnych efektów zmian z ostatnich lat. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że staramy się różnymi sposobami zachęcać mieszkańców do aktywności i ją wszechstronne wspierać. To właśnie dlatego w Urzędzie działa Punkt Konultacyjno-Informacyjny dla organizacji pozarządowych oraz lokalnych aktywistów, który wspiera wszystkich chcących działać społecznie. Od doradztwa do pomocy przy pisaniu wniosków o środki zewnętrzne na tego typu działalność.
Jeśli chodzi o wskazanie porażek, to ja raczej powiedziałbym, że jest kilka spraw, których jeszcze nie udało się do tej pory rozwiązać. Trudno tu więc mówić w kategoriach porażki, bardziej wynika to z tego że zabrakło czasu. W Bierutowie mamy wiele zapóźnień, dlatego rozwiązanie wszystkich palących problemów wymaga nieco więcej czasu niż perspektywa jednej kadencji.
– Bez wątpienia coraz bardziej pilna staje się kwestia efektywnego zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Istniejąca infrastruktura służące do jej pozyskiwania i uzdatniania od dawna nie przystaje już do obecnego zapotrzebowania i efekty tego widzimy co roku w lecie. Z drugiej strony bardzo już wysłużona i przez wiele dziesięcioleci niemodernizowana sieć zaczyna sprawiać coraz większe problemy. Coraz częstsze awarie wskazują, że należy przygotować się do jej sukcesywnej wymiany, głównie na terenie miasta. Stąd trwające obecnie prace przy jednej z głównych magistrali przy ul. Słowackiego, której stan powodował uciążliwe awarie. Sukcesywnie będziemy wymieniać kolejne odcinki wodociągu. Podsumowując, rozpoczęliśmy przygotowania do kompleksowego rozwiązania problemu niedostatecznej ilości wody oraz częstych awarii sieci. Dużym krokiem w tym kierunku będzie, podobnie jak to było z oczyszczalnią ścieków, modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Bierutowie. Pracujemy nad Planem Funkcjonalno-Użytkowym, po to by już wkrótce rozpocząć prace modernizacyjne tego obiektu.
– Sprawiedliwy i równy podział na wieś i miasto to od początku mój priorytet i tego się konsekwentnie trzymam. Dzięki takiej polityce już dziś można powiedzieć, że niemal w każdej wsi pojawiła się duża, kilkusettysięczna inwestycja. Wspieramy mieszkańców bez względu na miejsce zamieszkania, ponieważ wszyscy płacimy podatki i wszyscy mamy prawo do uczestniczenia w podziale budżetu.
– Druga kadencja to szansa dla każdego burmistrza na dokończenie spraw, które rozpoczął po to, by ocena jego działań mogła być pełna. Gmina weszła na ścieżkę rozwoju, wiele rzeczy już udało się osiągnąć i trzeba pracować dalej, aby ten rozwój kontynuować. Sukcesy, o których mówiłem wcześniej to dopiero początek działań, które są niezbędne abyśmy mogli nadrobić dystans do sąsiednich gmin. Mam plan na dalszy rozwój gminy Bierutów i podczas kampanii przedstawię go mieszkańcom. Ta kadencja dowiodła, że dotrzymuję słowa i to co zostaje przeze mnie zapowiedziane jest potem realizowane. Wystarczy spojrzeć do materiałów wyborczych z 2018 roku. Niebagatelną rolę będzie też grało doświadczenie burmistrza. Ja swoje zdobyłem w bardzo trudnej kadencji, a czasy wcale nie zapowiadają się na lepsze. W związku z tym już dziś wiadomo, że trzeba będzie także w przyszłości sprawnie i skutecznie reagować na nowe wyzwania, więc na naukę może nie być wtedy czasu.