Rozpoczyna się pierwszy rok nowej kadencji wójta Artura Cioska. Jakie sprawy, problemy będzie Pan rozwiązywał w gminie Dobroszyce w tym roku?
Dzięki przygotowanym projektom, pozyskanym środkom zewnętrznym jeszcze w roku 2018, nowa kadencja zapowiada się równie imponująco jak w poprzednich latach. Nie zwalniamy tempa inwestycyjnego. Kolejne miejsca w gminie Dobroszyce staną się bardziej atrakcyjne. Gmina Dobroszyce przez poprzednie 4 lata była wielkim placem budowy, nadal widzę jeszcze sporo obszarów, w których brakuje infrastruktury. Miejscowości się rozrastają, przybywa mieszkańców, a z tym wiążą się rosnące potrzeby. W 2019 roku rozpoczęliśmy termomodernizację Szkoły Podstawowej w Dobroszycach, która zakłada ocieplenie budynku, wymianę okien, instalacji grzewczej, modernizację kotłowni i przejścia na ogrzewanie gazem ziemnym. Wymienimy oświetlenie w szkole na lampy typu LED, zamontujemy na dachu panele fotowoltaiczne, by ograniczyć zużycie energii. Na działanie związane z termomodernizacją przyznano nam przeszło 2,2 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kolejne środki jakie pozyskaliśmy są przeznaczone na przebudowę ulicy Nowosiedlickiej. Wsparcie finansowe zostało przyznane na pokrycie 50% kosztów przebudowy drogi (przyznano blisko 900 tys. zł). Wspólnie z gminą Oborniki Śląskie i gminą Wisznia Mała, gdzie gmina Dobroszyce jest liderem będziemy realizować projekt wdrążenia kolejnych e-usług przy udziale 85% środków europejskich. W obecnym roku dzięki wsparciu finansowemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wybudujemy dwa nowe obiekty świetlicowe w miejscowościach Malerzów oraz Nowosiedlice. Zaplanowane zostały również środki na oświetlenie uliczne, a także na przebudowę ulicy Nowosiedlickiej oraz w Nowicy (inwestycja realizowana ze wsparciem Powiatu Oleśnickiego). Zaplanowaliśmy również budowę dalszego odcinka chodnika/ścieżki rowerowej w kierunku Oleśnicy (obecnie trwają prace projektowe).
Dobroszyce minionej kadencji stały dużymi inwestycjami. Czy tak samo będzie w kolejnej kadencji dobroszyckiego samorządu?
W obecnej kadencji w planowanych działaniach zamierzam w dalszym ciągu poprawiać komfort jakości życia. Jest wiele dziedzin, które na to wpływają. W poprzedniej kadencji znacznie poprawiliśmy warunki kształcenia przez budowę nowych obiektów oświatowych oraz wdrążyliśmy szereg zajęć dodatkowych dla rozwoju dzieci i młodzieży. Kolejnymi działaniami, o które zadbaliśmy to poprawa bezpieczeństwa przez odpowiednie wyposażenie w pojazdy i sprzęt dla straży pożarnej oraz policji. W dalszej kolejności planowana jest rozbudowa monitoringu gminnego. Poprawa infrastruktury przez dalszą przebudowę dróg, uzbrajania działek, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjną, dalsza gazyfikacja gminy, rozbudowa oświetlenia ulicznego. To kolejne elementy, które znacząco poprawią komfort życia w gminie. Nie zapominamy o działaniach poprawiających jakość powietrza i dbałość o środowisko. Istotnymi elementami rozwoju gminy jest oczywiście rozwój przedsiębiorczości oraz zapewnienie mieszkańcom pracy na miejscu. W ramach poprawy jakości życia w dalszym ciągu będziemy ubogacać ofertę spędzania czasu wolnego po szkole, po pracy przez dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych, placów rekreacyjnych, budowę świetlic wiejskich, budowę skate parku, powiększanie oferty kulturalnej, zajęć rozwijających dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Poza wspomnianymi świetlicami w Malerzowie i Nowosiedlicach planowana jest również budowa Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych wraz z siedzibą GOPS-u, budowa nowej remizy strażackiej, planujemy budowę dalszych ścieżek rowerowych w tym kontynuacji trasy w kierunku Oleśnicy.
Dobroszyce są jedną z tych gmin, w której przybywa mieszkańców. Proszę powiedzieć, w jaki sposób zachęcacie nowych mieszkańców do wybierania właśnie Waszej gminy?
Zauważamy dziś znaczny wzrost liczby mieszkańców. Przy wyborze miejsca do zamieszkania ludzie najczęściej kierują się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim odległością od miejsca pracy, komfortem życia, ofertą kulturalną, infrastrukturą, dostępem do przedszkoli, szkół czy ośrodka zdrowia. Śmiało mogę powiedzieć, że te kryteria spełniamy na zadowalającym poziomie. Zachętą dla nowych mieszkańców jest sama opinia rodzin mieszkających w naszej gminie. Organizacja wielu wydarzeń kulturalnych jest dobrą okazją promocji miejsca, a jest czym się pochwalić. Organizujemy wydarzenia ponadregionalne. Są to biegi na dystansie 10 km, biegi przełajowe, wśród wydarzeń kulturalnych dużym zainteresowaniem cieszy się Jarmark Bożonarodzeniowy, Święto Pieroga, Pieczony Ziemniak, Dni Dobroszyc. W naszej gminie organizowane są spotkania Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. Każdy kto nas odwiedza jest również mile zaskoczony okolicą. Możemy się poszczycić pięknem krajobrazu, jesteśmy krainą u podnóża Wzgórz Trzebnickich, blisko 45% powierzchni gminy jest zalesiona. Dobroszyce są w centrum obszaru gdzie w promieniu nie większym niż 30 km znajdują się takie miasta jak Wrocław, Oleśnica, Twardogóra, Milicz czy Trzebnica.
W jakich Dobroszycach, za 5 lat, chciałby Pan żyć? Jakie będą Dobroszyce na koniec kadencji?
Moim marzeniem w obecnej kadencji jest zapewnienie docelowej infrastruktury drogowej dla 80% dróg gminnych, zaspokojenie potrzeb oświetlenia ulicznego oraz wodno-kanalizacyjnego. Liczba mieszkańców gminy powinna wzrosnąć do przeszło 10 tys. osób. W naszym krajobrazie pojawią się nowe piękne świetlice, powstanie Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych z siedzibą GOPS-u, powstanie nowa remiza. Okolica stanie się atrakcyjniejsza dla rowerzystów. Dzieci i młodzież będą mogły do woli korzystać z skateparku czy pumptrack-a. Poprawi się forma komunikacji zbiorowej z Wrocławiem jak również bezpieczeństwo poprzez budowę monitoringu gminnego.
Dziękujemy za rozmowę.