Prezes PKP w Oleśnicy: „Tak powinien wyglądać każdy dworzec”. Historyczny obiekt znów służy pasażerom

KK | KK
Prezes PKP w Oleśnicy: „Tak powinien wyglądać każdy dworzec”. Historyczny obiekt znów służy pasażerom
Po wielu miesiącach intensywnych prac, dworzec kolejowy w Oleśnicy oficjalnie powraca na mapę w zupełnie nowej, zrewitalizowanej odsłonie. W dzisiejszym uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz władze spółki PKP. Inwestycja łączy 158-letnią historię z nowoczesnością.

Przebudowa oleśnickiego dworca to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w regionie, realizowana przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Zmienił się nie tylko sam, zabytkowy budynek, ale również cały teren wokół niego. Na dzisiejszym otwarciu nie zabrakło gości najwyższego szczebla, którzy podkreślali wagę tego węzła komunikacyjnego.

„Tak powinien wyglądać każdy dworzec“

Prezes PKP Alan Beroud, nie krył satysfakcji z pomyślnego finału prac i chwalił współpracę z lokalnym samorządem, podkreślając, że jest to projekt, z którego kolej może być dumna.

– Mija 158 lat od czasu, gdy ten dworzec w Oleśnicy został wybudowany. Dlatego cieszę się, że w tym czasie mogliśmy skończyć tę inwestycję – mówił prezes Alan Beroud. – Jako PKP łączymy ludzi, miejsca i historię. I to miejsce właśnie łączy Dolny Śląsk, ale i całą Polskę. Łączy ludzi i mieszkańców. Cieszę się, że obiekt jest nowoczesny i skomercjalizowany w prawie 100 procentach. To jest wizytówka i tak powinien wyglądać każdy dworzec.

Podczas uroczystości wicewojewoda dolnośląski odczytał specjalny list skierowany do uczestników przez ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Głos zabrali również politycy Koalicji Obywatelskiej: posłanki Jolanta Niezgodzka i Anna Sobolak, senator Grzegorz Schetyna, wiceminister Michał Jaros oraz marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz.

Nowe serce Oleśnicy – z kasami i kręgielnią

Z perspektywy mieszkańców najważniejsze jest to, jak nowy obiekt wpłynie na ich codzienne życie. Głos w tej sprawie zabrał burmistrz Oleśnicy, Adam Horbacz, który podsumował wystąpienia gości.

– To z dworca mieszkańcy wyjeżdżają do szkół, do pracy. Bardzo nam zawsze zależało, by to miejsce nabrało nowego blasku, bo ono zawsze wpisywało się w tożsamość Oleśnicy. Zależało nam na wtłoczeniu tu nowego życia, a mnie osobiście najbardziej cieszy kręgielnia, która już tutaj działa – podkreślał burmistrz Adam Horbacz. – Mam nadzieję, że będzie to przestrzeń do aktywnego spędzania czasu; miejsce, gdzie tradycja będzie się spotykać z nowoczesnością.

Inwestycja w liczbach i faktach

Podczas dzisiejszych wystąpień na oficjalnym otwarciu dworca w Oleśnicy zabrakło informacji, kto stoi za modernizacją dworca, kiedy go rozpoczęto i ile kosztowała. Prace realizowała firma Berger Bau Polska Sp. z o.o., która wygrała przetarg na to zadanie. Umowa została podpisana pod koniec 2023 roku, a teren budowy przekazano wykonawcy niedługo później. Wartość kontraktu opiewa na blisko 55 mln zł brutto.

Wykonawca musiał połączyć nowoczesne rozwiązania z wymogami konserwatorskimi, m.in. przy odnawianiu unikalnej elewacji z czerwonej cegły. W ramach prac zainstalowano windy, systemy informacji głosowej i wizualnej oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. Wymieniono wszystkie instalacje (wod-kan, elektryczne), zamontowano inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS) oraz energooszczędne oświetlenie.

Do podpisania umowy o współpracy pomiędzy samorządem reprezentowanym wtedy przez Jana Bronsia a spółką PKP doszło w czerwcu 2022 roku. Rok później ogłoszono przetarg i oficjalnie podpisano umowę z wykonawcą na generalny remont dworca.

Obecnie na terenie dworca działa miejska kręgielnia, butik odzieżowy oraz kawiarnia piekarni z Sokołowic. Na pierwszym piętrze będzie działała nowa przychodnia Twój Lekarz, a część pomieszczeń przejmie Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Udostępnij:
REKLAMA