REKLAMA

Mieszkanka powiatu oleśnickiego straciła ponad 70 tys. zł. Nabrała się na fałszywą reklamę

Red | Red
Mieszkanka powiatu oleśnickiego straciła ponad 70 tys. zł. Nabrała się na fałszywą reklamę
68-letnia mieszkanka powiatu oleśnickiego padła ofiarą oszustwa internetowego. W lutym przeglądając treści w sieci, zobaczyła reklamę z wypowiedziami prezydenta Andrzeja Dudy, jego żony oraz byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Znane twarze zachwalały rzekomo bezpieczną i dochodową platformę inwestycyjną. Niestety kobieta została oszukana i straciła ponad 70 tysięcy złotych.
REKLAMA

Bieżące informacje

Rozmiar czcionki

czcionka normalna

czcionka średnia

czcionka duża

Mieszkanka powiatu oleśnickiego straciła ponad 70 tysięcy złotych. Uwaga na fałszywe reklamy zachęcające do inwestycji!

– Kobieta, zaciekawiona możliwością dorobienia do emerytury, kliknęła w reklamę i podała swoje dane osobowe. Skontaktował się z nią mężczyzna, który przedstawił się jako Mateusz Nowak – „konsultant” platformy – relacjonuje Bernadeta Pytel z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy. – Za jego namową rozpoczęła inwestycję. Początkowo kobieta, zgodnie z poleceniem oszusta, przelała 1000 złotych ze swojego konta za pomocą kodu BLIK. Potem otworzyła konto walutowe, a w kolejnych dniach – przelała kolejne środki. Łącznie kobieta przekazała oszustom ponad 70 tysięcy złotych.

Nie daj się nabrać – jak działają oszuści?

Schemat działania przestępców jest zazwyczaj podobny:
wykorzystują wizerunki znanych osób, by wzbudzić zaufanie, tworzą fałszywe strony internetowe przypominające portale informacyjne lub bankowe, podszywają się pod doradców inwestycyjnych, którzy kontaktują się z ofiarą telefonicznie, proszą o dane osobowe i dostęp do rachunków bankowych,
zachęcają do przelewów przez BLIK lub zakładania kont na fałszywych platformach.

Jak się chronić przed oszustwem?

1. Zawsze sprawdzaj źródło informacji. Oficjalne instytucje finansowe nie reklamują się przez przypadkowe strony internetowe z celebrytami.
2. Nie podawaj danych osobowych ani bankowych przez telefon. Prawdziwi doradcy nigdy nie proszą o takie informacje przez rozmowę telefoniczną.
3. Nie inwestuj „na szybko”. Zanim wpłacisz jakiekolwiek pieniądze, sprawdź opinię o platformie w KNF (Lista Ostrzeżeń Publicznych).
4. Zachowaj czujność. Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, by było prawdziwe – prawdopodobnie takie właśnie jest.
5. Zgłaszaj każdą próbę oszustwa. Kontaktuj się z najbliższą komendą policji lub zadzwoń pod 112.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA