Działacze stowarzyszenia Polska2050 skierowali do oleśnickich leśników apel
w sprawie ograniczenia wycinki lasów w okolicy Oleśnicy oraz nasadzeń wyłącznie lasu mieszanego. Apel powstał przy udziale wolontariuszy oraz pomocy Wiesława
Mazurkiewicza i oleśnickich ekologów.
Znajduje się on również w wersji elektronicznej – do podpisu.
na fanpage Zróbmy Coś Razem.
Zabieramy głos w imieniu mieszkańców powiatu, dla których
drzewa to nie drewno a las to nie fabryka desek i którym leży na sercu aby
zarówno nas samych jak i naszych przyszłych pokoleń nie pozbawiać możliwości bliskiego obcowania z przyrodą. Przykro jest nam to stwierdzić, lecz Lasy Państwowe od kilku lat kojarzą się głównie z harvesterami w Puszczy Białowieskiej i Sudetach oraz z tym uczuciem kiedy chcąc pokazać dziecku znany nam las widzimy, że go już nie ma, a zamiast tego zastajemy księżycowy krajobraz!
Mieszkamy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogowo obszarów Europy. Kryzys klimatyczny to nie mrzonki, lecz realne zagrożenie, które dotyka nas bezpośrednio. Tylko na Dolnym Śląsku co roku ponad 3000 osób umiera z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza (dane z Fundacji Ekorozwoju). Lasy Państwowe nie dostrzegając powagi sytuacji prowadzą poza kontrolą społeczną wycinkę lasów na niespotykaną skalę. Za uzyskane przychody fundowane są m.in. okazałe siedziby nadleśnictw. W celu ocieplenia wizerunku prowadzone są symboliczne do skali dochodów akcje typu domki dla owadów czy kwietne łąki etc. Przerażające są kolejne pomysły rządzących dotyczące zamiany lasów przez inwestorów na dowolny nawet bezwartościowy grunt! #LasyNieDlaKasy. Nie możemy pozwolić sobie już na żaden stopień zwiększenia emisji Co2, tak samo jak nie możemy dopuścić do nieprzemyślanej straty żadnego drzewa. Za brak pokory dla przyrody zapłacą swoim zdrowiem następne pokolenia.
Szanowni oleśniccy leśnicy – poprzez Wasze działania macie realny i dokładnie policzalny wpływ na nasze zdrowie, fizyczne i psychiczne. To dzięki lasom oddychamy czystszym powietrzem i możemy psychicznie odpocząć. Widok wyciętych lasów chociażby w drodze z Oleśnicy do Twardogóry czy Stradomii wzbudza żal i niepokój. Nowe nasadzenia nie zastąpią starodrzewu, nie zatrzymają wiatru, nie zgromadzą wody, nie dadzą ochrony zwierzętom, ptakom, owadom a nam mieszkańcom przysłużą się dopiero za dziesięciolecia. Na pewno znacie Państwo te dane ile trzeba sadzonek żeby zastąpić jedno ścięte drzewo pod względem absorpcji szkodliwych gazów…
Jako ludzie, obywatele i mieszkańcy ponosimy odpowiedzialność przed przyszłymi pokoleniami, dlatego zwracamy się do Państwa z apelem o prowadzenie odpowiedzialnej gospodarki leśnej a w szczególności:
Liczymy, że nasz głos zostanie usłyszany i zapamiętany.
Koło Powiatu Oleśnickiego Stowarzyszenia Polska 2050
Wolontariusze
Komitet społeczny „Zróbmy Coś Razem”
Oleśniccy aktywiści ekologiczni
Miłośnicy lasów