Zaparcia i wzdęcia to jedne z najczęstszych problemów związanych z układem pokarmowym. Mogą być objawem chorób, ale nie zawsze. Znacznie częściej są konsekwencją nieprawidłowej diety i siedzącego trybu życia. Poznaj sprawdzone sposoby na wzdęcia i zaparcia!
Czym są zaparcia i wzdęcia? Reakcją wtórną organizmu na nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. O zaparciach mówi się wtedy, kiedy wypróżnienia następują dwukrotnie w tygodniu lub rzadziej. Oddawaniu stolca towarzyszy nierzadko nadmierny wysiłek, a także dyskomfort a nawet ból. Stolec jest zbity i twardy, a osoba, której dotyczy ten problem może również odczuwać niepełne wypróżnienie. Podobnie dokuczliwe bywają wzdęcia, czyli niemożność fizjologicznego ujścia gazów, połączona najczęściej z ich wzmożoną produkcją.
Przyczyn zaparć i wzdęć jest wiele. O ile jednak wzdęcia oraz zaparcia nie są skutkiem i objawem chorób, na które cierpimy, powody ich powstawania najczęściej leżą w dwóch zaniedbywanych przez nas obszarach: niewłaściwej diecie oraz braku ruchu.
Aktywność fizyczna wcale nie musi oznaczać intensywnego wysiłku sportowego. Dobry skutek dla jelit przyniosą również spacery, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Najważniejsza w przypadku walki z zaparciami i wzdęciami spowodowanymi nieprawidłową dietą oraz brakiem ruchu jest konsekwencja i regularność wykonywanych ćwiczeń. Warto przy tym podkreślić, że okazji do zwiększenia fizycznej aktywności warto szukać wszędzie – nawet w sypialni. Podczas intymnych chwil z partnerem postaw na bardziej aktywny seks – pomogą Ci w tym np. akcesoria kupione w EasyToys webshop lub innym podobnym sklepie online.
Oczywiście możesz wspomagać organizm również innym rodzajem bardziej zaawansowanych działań – jeśli Twoja kondycja na to pozwala, korzyści przyniesie z pewnością bieganie długich dystansów czy intensywne ćwiczenia aerobowe.
Kluczowa w przypadku zaparć i wzdęć jest prawidłowa dieta. Musi być przede wszystkim zbilansowana, co oznacza dostarczenie organizmowi właściwych substancji odżywczych, składników mineralnych i witamin. Ważny w przypadku zaparć i wzdęć jest błonnik pokarmowy. Jeśli nie cierpisz na choroby układu pokarmowego, wzbogać swoje posiłki o suche ziarna roślin strączkowych. Dostarczą organizmowi błonnik nierozpuszczalny w wodzie, który w znacznym stopniu wspomaga pracę układu pokarmowego, poprawiając perystaltykę jelit i zapobiegając zaparciom.
Korzystne w przypadku zaparć i wzdęć są również warzywa – te z kolei zaopatrują nasz organizm w błonnik rozpuszczalny w wodzie oraz właśnie w wodę, która stanowi doskonałe „lekarstwo” na zaparcia.
Poza tym, co jesz, ważne jest także, w jaki sposób to robisz. Jeśli masz problemy z wzdęciami i zaparciami, nie dopuszczaj do przejedzenia. Jedz tyle, ile potrzebujesz, a nawet nie dojadaj. Oczywiście nie oznacza to wstawania od stołu z pustym żołądkiem – chodzi o to, że lepiej pozostawić uczucie niedosytu niż przesytu. Układ pokarmowy „podziękuje” Ci za to lekkością i brakiem dyskomfortu po posiłku.
Kiedy jesz, odgryzaj małe kęsy i dokładnie żuj pokarm. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej – pamiętając o tym odciążysz żołądek i jelita.