Rowery – kolarzówki, szosy – dla kogo?

Nowoczesne jednoślady możesz znaleźć w różnych rodzajach. Na rynku dostępne są między innymi rowery do jazdy górskiej, miejskie, elektryczne i wiele innych modeli. Ogromny wybór charakteryzuje tzw. szosówki. Czym charakteryzują się kolarzówki, szosy, znane jeszcze jako rowery szosowe? Co warto o nich wiedzieć i kiedy będą najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?
Kolarzówki, szosy czy też rowery szybkojezdne to dość charakterystyczny rodzaj jednośladów. Nadają się one do jazdy po równej i płaskiej nawierzchni, umożliwiając osiąganie bardzo wysokich prędkości. Nazwa kolarzówka pochodzi od dyscypliny do jakiej zostały stworzone (kolarstwo), a szosa odnosi się do przeznaczenia tych jednośladów.
Cechy charakterystyczne dla rowerów szosowych, czyli jakie?
Jakie najważniejsze cechy mają kolarzówki? Szosy to przede wszystkim niezwykle cienka opona, której szerokość nie przekracza dwóch, trzech centymetrów. Niewielkie dętki są jednak bardzo wytrzymałe i mogą utrzymać zawodnika, który waży kilkadziesiąt kilogramów. Wszystko przez ciśnienie – to osiąga nawet 8 barów, co nie jest wyobrażalne np. przy jednośladach typu MTB.
Inna charakterystyczna cecha szosówki to niezwykła lekkość ramy. Najlepsze modele ważą mniej niż 10 kilogramów. Standardowa waga również nieznacznie przekracza tę wartość. Dzięki temu możesz rozwijać dużo większe prędkości bez wielkiego obciążenia organizmu. Warto wspomnieć również o profilowaniu roweru, który jest dość płaski i wysoki (szosowe jednoślady mają najczęściej koła w rozmiarze 28 cali).
Pamiętaj o kierownicy. Rowery szosowe posiadają specjalnie zakręconą kierownicę (z tzw. barankiem), który ułatwia pochylenie i zastosowanie sylwetki aerodynamicznej. Wszystko to po to, aby kolarz mógł bezpiecznie pokonywać zakręty przy zachowaniu odpowiedniej prędkości i maksymalnym przyspieszeniu.
Kiedy warto kupić szosówkę i jak wybrać odpowiedni model?
Dlaczego warto postawić na rower szosowy? To najlepszy wybór, jeżeli zależy Ci na szybkim podróżowaniu jednośladem. Świetnie sprawdzi się jako element do treningu, wzmacniający mięśnie i poprawiający wydolność organizmu. Ułatwia również szybki dojazd do pracy, na zakupy czy na uczelnię, jednak pamiętaj, że nie będzie najbardziej wygodnym rozwiązaniem.
Szosówka sprawdzi się wtedy, gdy poruszasz się po drogach asfaltowych lub betonowych albo ścieżkach rowerowych. Do wyzwań terenowych czy jazdy po lesie najlepiej sprawdzi się rower górski lub uniwersalny rower trekkingowy o większych oponach (ale jednocześnie też większym oporze powietrza).
Jak wybrać odpowiedni rower szosowy? Najlepiej zwróć uwagę na rozmiar ramy. Ta musi być dostosowana do Twojego wzrostu. Zbyt wysoki rower uniemożliwi Ci swobodną jazdę, natomiast za niski pojazd sprawi, że szybko nabawisz się problemów z kręgosłupem. Spójrz także na to, ile waży wybrany przez Ciebie model i w jaki rodzaj hamulców czy przełożeń jest wyposażony. Dodatkowe elementy takie jak siodełko czy pedały możesz wymienić, jeżeli nie będą Ci do końca pasowały.