Dywaniki łazienkowe a ochrona przed wilgocią i pleśnią: jakie materiały wybrać, aby zapobiegać rozwojowi pleśni i bakterii?

Wbrew powszechnie panującej opinii zainteresowanie dywanikami do łazienki nie przeminęło wraz z czasem. Co więcej, obalono tezę twierdzącą, iż każde tego typu akcesorium jest zawsze niebezpiecznym siedliskiem bakterii, grzybów i pleśni. Wszystko zależy od wybranego materiału i jego pielęgnacji. Jakie dywaniki do łazienki okażą się najlepszym wyborem?
Dywaniki do łazienki — jakie powinny być, aby zapobiegały rozwojowi pleśni i bakterii?
Materiał, z jakiego wykonane są dywaniki do łazienki, niejednokrotnie uznawany jest za kluczowy element, nie tylko w aspekcie estetyki i designu, ale również higieny i bezpieczeństwa użytkowania. Spód dywanika powinien składać się z materiału o wysokiej przyczepności, który zapobiegnie jego przemieszczeniu w czasie użytkowania. W przeciwnym razem zwiększa on ryzyko upadku po wyjściu spod prysznica lub z wanny. Co istotne, jego włosie lub wierzch powinien być wykonany przy użyciu materiału miłego w dotyku, który cechuje się szybkim schnięciem. Nie może on dopuścić do tego, aby woda czy wilgoć z pary wodnej zalegały w jego wnętrzu i tworzyły doskonale środowisko do rozwoju pleśni, bakterii czy grzybów. Podczas zakupu takiego akcesorium, warto nieco bliżej przyjrzeć się właściwościom materiału, z jakiego został zrobiony i postawić na taki, który zapewnia odpowiedni poziom higieny, jak bawełna czy bambus.
Dywaniki łazienkowe, które warto wybrać
Najtańsze dywaniki do łazienki wykonane są z pianki lub maty piankowej. Tak naprawdę, nie są one złym wyborem, jednak te tańsze mogą się kruszyć, drżeć czy pęcznieć od wody. Co niestety za tym idzie, w trosce o higienę i uniknięcie rozwoju pleśni i bakterii, nie są one dobrym wyborem. W związku z powyższym nie ma sensu kusić się bardzo niską ceną. Nawet w przypadku takiego materiału jakość ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Dużym popytem cieszą się dywaniki gumowe. Choć nie nasiąkają one wodą i nie sprzyjają tak rozwojowi bakterii, nie są one zbyt przyjemne w dotyku. Co więcej, wraz z czasem użytkowania guma także będzie się kruszyć. Ich ogromną zaletą jest to, że łatwo je umyć czy wysuszyć, co sprzyja zachowaniu higieny. Jednak tego typu gumy można także położyć pod prysznicem, gdyż wykazują one działanie antypoślizgowe na każdej powierzchni, na której zostaną umieszczone. Najlepszym wyborem, bo najprzyjemniejszym w dotyku są dywaniki do łazienki wykonane z bawełny, które wyglądają jak prawdziwy, miękki dywan. Niestety w kwestii utrzymania czystości są one dużym wyzwaniem i osoby, które nie mają czasu na ich pielęgnację, powinny sobie je odpuścić. Wszystko dlatego, że gdy dywanik nasiąknie mocno wodą, będzie długo sechł, co sprawia, że koniecznością jest przenoszenie go na grzejniki po każdym użyciu.