Czy zmiana zawodu po 40 czy 50 to nie jest już za późno? Czy w ogóle warto zmieniać ścieżkę kariery, jeśli poświęciliśmy tyle czasu i wysiłku w obecną pracę? Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta – warto! Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie do swojego życia pozytywnych zmian. Oczywiście na początku może wymagać to sporego zaangażowania i poświęcenia, warto jednak spróbować. Niezwykle ważne jest także, aby do zmiany odpowiednio się przygotować.
Jak pokazują badania, coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o zmianie zawodu po 30, z czego aż 9 na 10 osób jest zadowolonych z podjętej decyzji. A średni wiek na taki krok wynosi 39 lat. Najczęściej zmiana ścieżki kariery trwa średnio około 11 miesięcy, co oznacza, że dokładnie za rok można być zawodowo w zupełnie innym miejscu. W miejscu, które oferuje twórczą, emocjonalną i finansową satysfakcję.
To zupełnie normalne, że im jesteśmy starsi, tym decyzja o zmianie zawodu staje się trudniejsza. Nierzadko przeszkodą są różnego rodzaju zobowiązania: opieka nad dziećmi, starszymi rodzicami, kredyt i inne opłaty. Wszystko to sprawia, że decyzja o totalnej zmianie zawodowej sfery życia nie jest łatwa.
Podstawą jest tu jednak odpowiednie przygotowanie – rozważenie różnych scenariuszy i rozpisanie dokładnego planu działania – krok po kroku. Zmiana ścieżki kariery po 30, 40 czy 50 wymagać może także poświęcenia czasu na naukę, zdobywanie nowych kwalifikacji i doświadczenia. Tu bardzo istotna jest indywidualna sytuacja i określenie, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na edukację. Warto poszukać takich możliwości kształcenia, które proponują zdobycie nowych kwalifikacji lub nowego zawodu szybko i jednocześnie na odpowiednim poziomie.
Z pomocą przychodzi tu TEB Edukacja, czyli placówka, która kompleksowo przygotowuje do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, zapewniając zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne szkolenia i kursy. Co niemniej ważne, szkoła ta zapewnia edukację stacjonarną w 46 miastach w Polsce, a także online, co sprawia, że tryb kształcenia jest elastyczny i łatwo dostosować go można do indywidualnych potrzeb osoby uczącej się. Kursy zawodowe przygotowywane są tak, aby odpowiadały obecnej sytuacji na rynku pracy oraz jej prognozom.
Ogromne możliwości dają także szkoły policealne, które coraz częściej kojarzone są z wysokim poziomem kształcenia i z powodzeniem wybierane są zamiast studiów wyższych. W ostatnim czasie na rynku pracy zaobserwować można niedobór osób, które posiadają konkretne umiejętności, szkoły te wychodzą naprzeciw temu problemowi, przygotowując ofertę edukacyjną, odpowiadającą najnowszym trendom.
Warto także mieć na uwadze, że wraz z wiekiem nie maleje możliwość ukończenia szkoły średniej. Liceum dla dorosłych to doskonałe rozwiązanie, które dopasowane jest do potrzeb osób już pracujących czy mających inne obowiązki. Takie kształcenie zapewnia zdobycie solidnej wiedzy i zwiększa szanse na rynku pracy, w tym także na zmianę zawodu.
Decydując się na pozostanie w pracy, która nie pozwala na wykorzystanie w pełni naszego potencjału lub ogranicza możliwości awansu i lepszego wynagrodzenia, doprowadzić może do wypalenia zawodowego, a dalej nawet do problemów zdrowotnych. A wiek nigdy nie powinien być czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie zawodu. Tym bardziej, że nierzadko dopiero wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem, dowiadujemy się, czego chcemy od życia, stajemy się odważniejsi i pewniejsi siebie.
Zmiana ścieżki kariery daje możliwość spełniania marzeń i robienie tego, co nas satysfakcjonuje. Korzystnie wpływa także na nasze samopoczucie, poprzez wykonywanie pracy, którą się kocha. Tym bardziej, że bez względu na wiek zawsze można nauczyć się czegoś nowego i zdobyć nowe umiejętności. A jeśli towarzyszy temu wystarczająca motywacja i pasja do tego, co chce się robić, nigdy nie jest za późno na podjęcie decyzji o zmianie pracy.