Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Krzysztofem Gawrońskim, dyrektorem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dobroszycach i Sycowie o relacjach oraz działalności lokalnej GKN.
Współpraca z GKN ma długą historię. To już ponad lat wspólnych działań na rzecz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i Sycowie. I tutaj muszę podkreślić, że z tej współpracy korzystają również nasi wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i mieszkańcy Domu Opieki.
Wszystko rozpoczęło się od remontu i wyposażenia pracowni komputerowej WTZ. W tamtym czasie to był olbrzymi przeskok, nasza pracownia wkroczyła w XXI wiek. To było pierwsze spotkanie 2 świetnych zespołów GKN oraz WTZ i tak już zostało.”
Projekty, które wspólnie realizowaliśmy to m.in. utworzenie w Sycowie ogrodu socjoterapeutycznego oraz remonty i wyposażenie w niezbędny sprzęt wielu naszych pracowni . Dodatkowo zakupiony został ploter laserowy i piec do wypału gliny.
Ważny był dla nas także zakup defibrylatora AED w ramach kolejnego, wspólnie realizowanego projektu „GeKoN – pomaga ratować życie” oraz przeszkolenie personelu z jego obsługi. Pracownicy GKN prowadzili poza tym w naszej placówce szereg szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza i umiejętności zdobywane podczas takich szkoleń są nie do przecenienia .”
GKN to znakomity przykład biznesu odpowiedzialnego społecznie wspierającego i działającego na rzecz środowiska lokalnego. Wszyscy nasi podopieczni to dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami. Dlatego oprócz wsparcia materialnego bardzo ważny jest dla nas Wolontariat Pracowniczy. Często pracowaliśmy wspólnie – zarząd, pracownicy GKN i WTZ oraz podopieczni. To bardzo ważne szczególnie dla naszych uczestników. Ich droga życiowa często była trudna, takie spotkanie to wielka szansa na odzyskanie zaufania do ludzi i „świata zewnętrznego”.
Wolontariat pracowniczy GKN to wielkie serce, wysoki poziom empatii i akceptacji, zaufanie naszych uczestników zdobyte na przestrzeni wielu lat współpracy. To również wspólne spotkania na piknikach i Integracyjnych Spotkaniach Opłatkowych. Tak po prostu czujemy, że mamy przyjaciół, na których możemy zawsze liczy .
W dzisiejszych czasach trudno prowadzić taką placówkę bez współpracy i wsparcia dużego biznesu jak GKN. To poszerza nasze możliwości terapii i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Wokół GKN tworzy się „łańcuch” firm współpracujących z GKN i wspierających nasze placówki. Przyznam, że liczę na dalszy rozwój tej współpracy.
Bardzo dziękuję Dyrekcji, Zarządowi i Pracownikom GKN za ich wieloletnie osobiste zaangażowanie, przyjaźń i wsparcie udzielone naszej placówce.