Oleśnica Razem: półkolonie w Atolu niezgłoszone do kuratorium

Klub radnych Oleśnica Razem opublikowało informację na ten temat.
– Od jednego z rodziców otrzymaliśmy niepokojący sygnał. Otóż oleśniczanin, przed wysłaniem swojego dziecka na półkolonie – „Ferie w Atolu” postanowił sprawdzić, czy dzieci mają zapewnioną właściwe warunki i opiekę – czytamy w mediach społecznościowych. – O możliwości sprawdzenia wypoczynku rodzic dowiedział się z informacji oleśnickiego Sanepidu, który przed zbliżającymi się feriami zimowymi, wydał komunikat do rodziców.
-Jak się okazało, w ministerialnej bazie wypoczynku nie ma zgłoszenia „Ferii w Atolu” (półkolonii organizowanych przez miejską spółkę). Ze strony internetowej spółki dowiadujemy się, na okres ferii zorganizowano 2 turnusy wypoczynku – „Ferie w Atolu”. Każdy z turnusów trwa 5 dni (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 16.00). W cenie 595 zł jest wyżywienie (śniadanie, obiad) oraz zapewniony dostęp do atrakcji kompleksu rekreacyjnego pod okiem opiekunów – przypominają opozycyjni radni. – Wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji zajęli się nasi radni. Co istotne, do tej pory corocznie półkolonie w Atolu były zgłaszane do kuratorium i widniały w bazie wypoczynku. W bazie wypoczynku widnieją półkolonie organizowane przez sąsiednie aquaparki (np. w Park Wodny Trzebnicy, Aquapark we Wrocławiu). Dlaczego tym razem zarząd Atolu nie dokonali takiego zgłoszenia?
Dalej radni piszą:
Złożyliśmy zapytanie do Ministerstw Edukacji i Nauki, które udzieliło m.in. takich informacji: „ Zgodnie z definicją, określoną w ustawie o systemie oświaty (art. 92a ust. 1) – ilekroć jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku (…). Zgłoszenie wypoczynku powinno zostać zarejestrowane bazie wypoczynku i przesłane kuratorowi oświaty najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia półkolonii.”
Ministerstwo odesłało nas z dalszymi pytaniami do Kuratora Oświaty we Wrocławiu. W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniu wczorajszym złożyliśmy zapytanie do kuratora. Zapytaliśmy kuratora, czy wypoczynek ” Ferie w Atolu”organizowany przez miejską spółkę wymaga zgłoszenia, a tym samym spełnienia wszelkich formalności z tym związanych (m.in. zatrudnienia kierownika oraz wychowawców z uprawnieniami, uzyskanie pozytywnej opinii straży pożarnej dla obiektu ). Zapytaliśmy, czy półkolonia może się legalnie odbyć bez dokonania zgłoszenia.
– W naszej ocenie organizując 2 turnusy „Ferii w Atolu” takiego zgłoszenia należało zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia dokonać. I nie ma znaczenie, że ktoś nazwał te ferie „Warsztatami sportowo-artystycznymi” – piszą radni. – Turnus trwa 5 dni, a według wykładni podanej przez MEiN, gdy wypoczynek trwa nieprzerwanie 2 dni należy go zgłosić do kuratorium załączając wszelkie wymagane prawem opinie. Na tę chwilę nie mamy odpowiedzi kuratora oświaty. Mamy jednocześnie nadzieję, że zarząd tj. prezes Atola zna przepisy prawa.