REKLAMA

Wznawiamy konsultacje dotyczące Polskiego Ładu

Materiał promocyjny | Materiał promocyjny
Wznawiamy konsultacje dotyczące Polskiego Ładu
REKLAMA

Polski Ład i nie tylko, a więc co zyskujemy, a co tracimy wraz z nowym rokiem i nowymi przepisami – rozmowa z zarządem Biura Rachunkowego Bilans z Oleśnicy

Redaktor: Polski Ład stał się faktem wywołującym mnóstwo emocji, przede wszystkim tych negatywnych. Jak z tymi zmianami radzi sobie Państwa biuro?

Beata Romaniuk: Tak naprawdę od miesięcy przygotowywaliśmy się do tego czasu zdając sobie sprawę z komplikacji, ustawa wprowadza bowiem szerokie zmiany podatkowe i ubezpieczeniowe, niektóre wzajemnie się wykluczające. Cały zespół naszego biura ciężko pracował nad wyodrębnieniem procedur, których efektem miałaby być korzyść i bezpieczeństwo naszego klienta. Właściwie wciąż nad tym pracujemy.

Paweł Romaniuk: Polski Ład to dla firm i plusy i minusy, przy czym niestety tych drugich jest więcej. Jeśli chodzi o pozytywne zmiany warto przyjrzeć się podatkowi estońskiemu; w przypadku zmiany opodatkowania na estoński CIT spółka nie musi prowadzić rachunkowości podatkowej, ustalać podatkowych kosztów uzyskania przychodów ani obliczać odpisów amortyzacyjnych. Podatnik sam decyduje, jaką kwotę przenosi poza biznes np. w formie dywidendy. Przyglądając się niekorzystnym zmianom nie można przejść obojętnie obok podatku liniowego, który od tej pory po uwzględnieniu zmian realnie wynosił będzie 28%.

B.R.: Dodam, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu Przedsiębiorcy stracili możliwość korzystania z wykupu prywatnego samochodu z leasingu, który pozwalał na sprzedaż samochodu osobowego już po pół roku od wykupienia z leasingu bez żadnych podatków.

R.: Jak na ten ogrom zmian reagują klienci Biura Rachunkowego Bilans?

B.R.: Ogólna dezinformacja udziela się wszystkim, telefony do biura się urywają, dlatego też od przyszłego tygodnia wznawiamy konsultacje dotyczące Polskiego Ładu. Nie ma się czemu dziwić, zmiana została wprowadzona z dnia na dzień przy braku przepisów przejściowych i braku solidnej informacji merytorycznej. Ten chaos doprowadził wielu przedsiębiorców pod ścianę. Wspólnie z pracownikami całe dnie wypracowujemy sposoby na zminimalizowanie ryzyka naszych klientów. Na pewno to razem poukładamy.

R.: A co z tak szeroko omawianą ulgą dla klasy średniej?

Justyna Romaniuk: W pierwszej wersji pułapka w uldze dla klasy średniej tkwiła w jej comiesięcznym naliczaniu, w związku z czym dla wielu pracowników bezpieczniejsze było rozliczanie ulgi w skali roku, co jednak wiązałoby się z przejściowo niższym wynagrodzeniem. Na dzień dzisiejszy krążą słuchy, że będzie można wybrać formę rozliczenia w przepisach Polskiego Ładu lub rozliczyć się na „starych” zasadach. Do tego padła propozycja rozliczania się na nowych zasadach z regułą „złotówka za złotówkę”, co oznacza zwrot nadpłaconej kwoty jeden do jednego. Sami Państwo widzą, że tempo tych trudnych zmian jest ogromne, ale musimy za nimi nadążyć.

P.R.: Nowością jest również Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To nowe świadczenie dla rodziców dzieci między 12 a 36 miesiącem życia, przysługujące na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko

R.: Polski Ład wprowadza zmiany w 26 ustawach, m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, słyszymy o nerwowości wśród przedsiębiorców będącej efektem braku informacji. Co mogą Państwo im poradzić?

B.R.: Chciałbym z tego miejsca uspokoić naszych klientów, choć wiem, że sytuacja jest trudna, ponieważ przepisy powinny wchodzić w życie stopniowo, z odpowiednio długim do zdobycia wiedzy, wdrożenia i przetestowania systemów vacatio legis – tu niestety nie miało to miejsca. Mogę zapewnić, że Biuro Rachunkowe Bilans robi wszystko, żeby zminimalizować negatywne skutki ustawy. Na bieżąco śledzimy zmiany, tworząc strategię dla każdej firmy indywidualnie.

J.R.: Zachęcam do kontaktu z naszym biurem i do rozmowy o potencjalnym zagrożeniu dla firmy płynącej z Nowego Ładu, szacowanym ryzyku i opcjonalnych rozwiązaniach.

R.: Dziękuję za rozmowę.

Udostępnij:
REKLAMA
REKLAMA